КПК

Показати повну версію : Методика Глена Домана: раннє читання міф чи реальність?

dieSonne
17.02.2010, 13:36
Думаю, багато з вас чули про методику раннього читання Глена Домана. Хто чув мало або хотів би прочитати більше, можна глянути сюди http://http://uaua.info/content/articles/1076.htmlhttp://http://now.od.ua/doman.htm
http://www.wunderkind.kiev.ua/
Від себе хочу сказати, що в чистому вигляді мені не подобається жодна з методик раннього розвитку, особливо часто я критикую Зайцева і його кубики. До методики Марії Монтесорі я є найбільш прихильною, але вона також має свої недоліки. Йдеться про те, що кожна дитина унікальна, і кожна мама має відчути цю унікальність і не намагатися "тиснути" свою дитину під всі стандарти і методики, які побутують і є модними. Зі своїм старшим малим я займалася безліччю цікавих речей, ми і малювали і бігали і танцювали і каталися на роверках, і подорожували і експерементували. Звичайно і вчилися рахувати і читати. Оте рахування і вивчення кольорів нам далося ще до 1,5 року. А вивчення букв та читання ми освоювали після 3 -ох.
Є багато як прихильників, так і противників цієї методики. Вона є недосконалою і часто суперечною. В дитини не розвивається активний пізнавальний інтерес, що є запорукою успішного навчання, але все ж, сама ІДЕЯ методики є унікальною. І провівши кілька корекцій в сторону конкретної дитини, ми справді зможемо допомогти дитині легко, цікаво і без зайвих зусиль освоїти, те, на що першачкам ідуть семестри, а їхнім батькам маса нервів.
Оскільки сам Доман був лікарем-нейрофізіологом, він багато цікавого написав про розвиток дитячого мозку Не менее важно для нас и другое открытие Домана: мозг ребенка с самого рождения запрограммирован на обучение, и пока идет его активный рост (после трех лет он существенно замедляется, а после шести практически прекращается), ребенку не требуется никакой дополнительной мотивации для обучения. Если грамотно организовать процесс, любой ребенок с наслаждением будет учиться всему, что вы ему предложите. И делать он это будет с такой легкостью, которая и не снилась детям школьного возраста
Класична школа і послідовники роблять все згідно методики, але є багато негативних відгуків про класичну схему навчанняесли использовать при обучении только карточки, то есть, картинки с подписями, у ребенка не формируется текстовое мышление: умение самостоятельно читать (или слушать) и анализировать текст, добывать из него необходимую информацию. Чтобы у малыша была нормально развита речь, вовремя сформировались тонкие функции интерпретации текста, ему необходимо слушать как можно больше сказок, песен, стихов, причем они не всегда должны сопровождаться картинками, чтобы мозг малыша научился самостоятельно достраивать зрительный ряд к тексту. Мама должна обязательно играть с ним в традиционные потешки, пестушки и пальчиковые игры. Увы, для подобных занятий в системе Домана не остается ни времени, ни места. Саме тому методика вимагає комплексного підходу до навчання. Паралельно має йти активний фізичний розвиток дитини та розвиток мовлення.
Пропоную батькам в цій темі ділитися своїм досвідом, знаю що є мамусі форумчанки, які навчали своїх діток згідно методики Домана, прошу ділиися тут своїми роздумами, труднощами, результатами і ідеями.

irushka
17.02.2010, 13:58
У мене не надто великий досвід в цій методиці, але цікавилась нею коли Каті було кілька місяців. Оскільки тоді ще карток Домана у Львоі не можливо було знайти, а самостійно робити не було терпіння, то я купувала такі маленькі картонні книжечки, де на сторінці один предмет і його назва написана, ці книжечки я тримала над малою (в 3 міс.) і озвучувала написане. Зараз з того смішно, але позитив у тому, що саме тоді я заклала малій неабиякий інтерес до книжок - досі книжки в нас не зрівняються з жодною забавкою.
В 8-9 міс. ми перейшли на презентації Домана на диску, але після кількох разів мені це видалось таким безглуздим: моя дитина дивиться на комп`ютері на речі, які є кругом неї і так кожного дня, і я їй все одно показую все і називаю в реальності. Оскільки я не ставила собі мету навчити читати малу, то я й припинила використовувати цю методику. Зараз ми не знаємо половини букв і навіть близько не є до процесу читання.
Взагалі щодо методики я згідна з вашою другою цитатою щодо її недоліків, вона може і ефективна, але навчає дитину далеко не тим речам, які їй необхідні в дуже ранньому віці.

Zlju4ka
17.02.2010, 14:04
Ми з малим спробували починали з пяти карточок(спочатку з малюнками потім просто написані назви тваринок червоною ручкою) кожні пять днів одну забирали,а одну додавали тримали по 1-2 секунди голосно називали і так тричі на день.Він якось дуже швидко то сприймав.І за ті пять днів коли карточки були однакові-він їх якось інтуїтивно вже називав.Тобто в нашому випадку воно діє.
Але ми відмовились:тому що дуже швидко то стало схоже на якесь зомбування.Жалко мені його стало,такий малий а я вже з тими словами лізу.Він правда пару днів ще згадував за свої "читалки"а потім забув.Думаю він на свій вік і так багато знає.Тож наразі дала йому можливість насолодитись дитинством.

dieSonne
17.02.2010, 14:14
Але ми відмовились:тому що дуже швидко то стало схоже на якесь зомбування Та, зі сторони воно виглядає саме так.

я тримала над малою (в 3 міс.) і озвучувала написане
ого, а що казали бабусі?
Якщо чесно, то власне класична методика передбачає таке раннє показування тих карточок з їхнім озвученням. Я противник цього. Спочатку дитина має самостійно все вивчити і освоїти світ навколо себе, а мама має бути поруч і розказувати дитинці про все навколо. У віці від року це саме той час. Підходить дитя до дивану, а ми наголошуємо, що дитина біля "ДИВАНу", "КРІСЛО(а)", "ДВЕРІ" тощо. І лише після такого особистого обмацування і ознайомленні, можна показувати дитині карточки з тими ж предметами. Звичайно, є багато речей, яких дитина в реальному житті не зустріне, або це відбудеться значно пізніше, в старшому віці, але ж дитина має знати про існування таких тварин як крокодили, змії, бегемоти, леви. Але саме така послідовність дає можливість дитині брати активну участь у процесі пізнання. Якщо дитина з року знає що лампа у нас на стелі, що вона світить нам, а потім у 1,5 ми запропонуємо дитині карточку зі словом лампа, то дитина зможе похвалитися своїми знаннями, вона зможе співставити зображену лампу, з тою, яку вона знає і покаже де в нас є лампа. А саме слово "лампа" дитина, на жаль, не запам"ятає, бо букви та цифри у такому віці не мають для дитини ще жодного змістовного значення. Дитина може механічно їх завчити і показувати, але це не той ефект і зміст, який мала б нести у собі методика раннього розвитку.

irushka
17.02.2010, 14:52
ого, а що казали бабусі?
:) вони того не бачили :) Я не робила цього систематично, ці книжечки були в нас як одні з перших забавок, а мене вражало як уважно дитина на них дивиться. Я це робила швидше з власної цікавості після того як прочитала про цю методику, бо важко було уявити як це відбувається, не спробувавши. Але я наголошую, ми не займались, ми лише спробували, а тоді моя інтуїція підказала, що це нам не потрібно. Значно більший результат у розвитку був завдяки тому, що я постійно коментувала все, що ми робили, називала предмети, їхні якості, давала все спробувати малій на дотик ( наприклад: " ми виходимо з кімнати, йдемо по коридору, тепер повернемо вліво, тут наша кухня, ту ми їмо, ось стіл, очка бачать -він білий, ручка відчуває - він холодний, вушка чують - гуде холодильник і т.д....)
А стосовно читання я зараз задумуюсь як все-таки до цього підійти, але за Доманом не хотілось би, все ж таки дитина має вміти складати букви у слова, а не впізнавати лише ті слова,які їй демонстрували...

dieSonne
23.02.2010, 10:12
З якого віку починаєте "вчити" показувати діткам букви? Вивчення букв окремо від складів чи слів суперечить самій методиці Домана, але мушу сказати, що спостерігала за дітками і пробувала різними способами (окремо самі короткі слова, спершу букви - потім короткі слова). Спосіб спершу букви (не всі звичайно, спочатку голосні, потім кілька приголосних) дає кращі результати. Дітки вже на третьому-четвертому занятті починають розрізняти окремі слова (око, ніс, рот, вухо) відштовхуючись від першої букви.

Svitlanka
23.02.2010, 10:34
Старший сам почав цікавитись буквами в 1.5 рочки, я не ставила це за мету, але йому страшенно подобалось, то в 1.5 роки він знав десь 6 букв точно, показував іх в словах. Але йому це було цікаво. Чи буде так з молодшим, не знаю, подивимось. А, старший до школи читав поганенько, що в 5 років, що в 7 - приблизно на одному рівні. А в школі ну дуже швидко навчився гарно читати. Тоді я згадала слова чоловіка, що всьому дитину має навчати педагог, тобто людина, яка з тим працює і знає, як краще навчити. Тепер по техниці читання один з найкращих в класі.

Знаю, що деякі дітки можуть читати вже в 2 роки і називати двозначні числа. Донька одної знайомої сама навчилась читати десь в4 рочки , а в 6 читала великі книжки "дорослим" шрифтом, без малюнків, сторінок так на 400 :)

dieSonne
23.02.2010, 10:40
звичайно, знати букви це одне. а вміти читати, це зовсім інше, маю бути методичний підхід і це діло має відбуватися паралельно, а не так, що дитина вивчила усі букви, а що з ними робити і для чого вони потрібні- не знає. Мій старший почав читати прості слова, вільно і сам в 4,5 роки. Зараз йому 6, маємо йти до школи того року, техніка читання на рівні 2-го класу (32 слова невідомого тексту). Дитина читає із задоволенням усе, що собі хоче (книжки, дитячі журнали, статті в інтернеті).

irushka
23.02.2010, 10:44
Мій старший почав читати прості слова, вільно і сам в 4,5 роки.
А можете більше розказати як саме ви займались з малим?

dieSonne
23.02.2010, 10:58
опишу все, трошки згодом, бо зараз мушу бігти, маю заняття з малявками.

Koza-Dereza
23.02.2010, 19:45
Я читала (не Тургенева i Толстого, а дитячi книжки) починаючи з 4х рокiв, i як небудь писала до першого класу. I шо з того? Я була нi вiдмiнниця у школi нi в унiверситетi, нi не працюю в NASA. Я за розвиток (раннiй також, бо свою дитину розвиваю), за вчення дитини i букв i цифр i читання iтд, але я проти зациклювання на тому i даваннi йому якесь надзвичайне значення.

dieSonne
23.02.2010, 21:44
я також на цьому не зациклююся. Розвиток дитини має бути гармонійним і всестороннім, і наголос має робитися на фізичному розвитку в першу чергу. Але, коли мій малий почав підходити до мене читаючої книжку і питатися а що тут ти читаєш таке цікаве, то я бачила який великий в дитини інтерес до цього, я не могла сказати та тобі ще зарано, коли дитина питалася, а що тут написано. Ми читали разом всі назви магазинів, всі написи на етикетках, а потім купили дитині шкільну дошку. І знаючи майже всі голосні та добру половину приголосних, дитина почала читати простенькі слова, ми одне за одним на дошці записували їх, потім я стирала першу букву і дописувала нову, виходило інше слово (мак, гак, бак, рак і т.д) Звичайно, цьому процесу передувало багато інших кроків, ми мали купу таких-собі міні ігор (бавилися в магазин, в вулицю), але саме головне це те, що дитина сама хотіла читати, він хотів самостійності, бо бачив як вечорами ми з чоловіком собі всідалися і читали книжки, і йому було це цікаво.
Не треба штурмувати дітей. Одні вчаться в 4 роки, інші успішно в 6, інші читають з пеленок (ще таких не бачила), але суть не в тому. Основна суть навчання дітей - це індивідуальний підхід і зацікавлення. Якщо дорослим, батькам чи педагогам вдається пробудити в дитини пізнавальний інтерес, який є основою успішного та легкого навчання, то дитина навчатиметься з легкістю. Якщо порядок подачі знань буде систематичним, структурованим і з певною логічною послідовністю, щоб в дитини в голові не було "каші", то дитина матиме грунтовний багаж знань на все життя, і не пам'ятатиме криків і докорів батьків за те, що вона не вміє чи не може навчитися, а пам'ятатиме які були улюблені казки у неї в дитинстві, які вона читала разом з мамою. І не треба тим дітям ставати космонавтами наса чи китайськими дипломатами, головне бути хорошими, свідомими громадянами, добрими і порядними людьми.

Koza-Dereza
24.02.2010, 00:41
знаючи майже всі голосні та добру половину приголосних, дитина почала читати простенькі слова, ми одне за одним на дошці записували їх, потім я стирала першу букву і дописувала нову, виходило інше слово (мак, гак, бак, рак і т.д) Звичайно, цьому процесу передувало багато інших кроків, ми мали купу таких-собі міні ігор
А скiльки вашому синовi було рокiв на той час? Мiй чоловiк пробує вчити Катю читати склади, але не дуже наполягає, а так, час вiд часу. Цiкаво скiльки це йому займе. Мiй чоловiк взагалi молодець. Все що Катя навчилась то це завдяки йому.

dieSonne
24.02.2010, 10:05
у віці 4 років, він знав більшість букв, ми також разом "читали" та запам"ятовували простенькі слова. Усвідомлене читання, коли дитина добре вміла зліпити до купи букви і прочитати слово, а не різала по складах почалося з 4,5 року, а в 5 і зараз дитина читає на рівні першого-другого класу (хоча в мене був однокласник, який у 5-му класі читав гірше). Дитина тихо може прочитати собі якесь маленьке оповіданнячко з дитячого журналу, приблизно одна сторінка або одна розгортка, і ми собі його обговорюємо, я задаю йому питання, щоб переконатися чи він зрозумів і чи таки уважно читав. Знаю вже багато способів, як це зробити швидше, але питання чи треба. Приблизно 3 річні діти вже можуть читати та розпізнавати прості слова (око, рот, вухо, ніс), це з власного досвіду. Проте у мене своя методика, в методиці самого Домана мені багато чого не подобається, хоча я використовую його ідею, про читання цілого слова, а не окремо вивчення букв, потім складів. Діти просто дуже різні, і бачу що більшість дітей, все-таки, сприймають вивчення спершу окремо букв, а потім цілих слів. Склади ми пропускаємо. Так вчився читати і мій малий.

Aster
24.02.2010, 10:05
читати склади

Склади читати - це теж не означає, що дитина почне читати слова. Мій старший в 2,1 роки знав всі букви, знаходив і читав їх будь-де. В 2,5 роки почав читати склади по букварю Жукової. Але по-справжньому почав читати лише після 4 років. І зовсім не по складах. :)

dieSonne
24.02.2010, 10:09
Але по-справжньому почав читати лише після 4 років
власне, про що я й кажу, більшість дітей усвідомлено не починають швидше читати як на 4-му році життя. А якщо хтось і "читає" з пеленок, то мені шкода тих зазомбованих дітей, бо це направду зарано і не потрібно дитині, можна навіть сказати - шкідливо.

Aster
24.02.2010, 10:34
більшість дітей усвідомлено не починають швидше читати як на 4-му році життя

Абсолютно згідна! Хоча є й виключення. Мене бабуся навчила мене читати в 2,5 роки. По методиці Зайцева. :) :) :) Хоч вона про неї і не чула. Бабуся просто наклеїла на сірникові коробки склади з "каси цифр і букв", що продавалися в магазині. І бавилася ними зі мною. В 3 роки я вже читала книжки, в 4 роки перечитала все, що було в хаті з дитячих книжок для дошкільного віку і вже читала дитячі журнали "Барвінок" і т.п. До школи мала техніку читання на рівні старших класів.

Але, спробувавши повчити свого малого в 2,5 роки читанню, я зрозуміла, що всі діти різні :) і якщо поки що дитина не готова - то вчи чи не вчи, а ніц не буде. А в 4 роки йому це пішло і дуже добре пішло. До школи вже мав суперову швидкість читання.

dieSonne
24.02.2010, 10:43
І бавилася ними зі мною
ваша бабуся дуже розумна жінка, справжня бабуся!!! якщо батьки хочуть чогось навчити дітей, це все має відбуватися в формі веселої та цікавої гри. Більшість батьків настільки заклопотані щоденними справами, що не мають, ані фантазії ані часу бавитися, і хочуть щоб дитина навчилася чи то читати, чи писати, вже, зразу і гарно, і в той день, коли настає те "вже" всі сусіди знатимуть, що ваша дитина почала гризти граніт науки, а від вашим нервам допоможе хіба місячна відпустка на Карибські острови. Власне тому є певна суть і сенс спробувати навчити дитинку хоча б букви, хоча б елементарному у формі гри, поки мама є в декреті з дитиною, поки має трошки часу і терпіння.

А в 4 роки йому це пішло і дуже добре пішло. До школи вже мав суперову швидкість читання
а в якому зараз класі малий? Які має зацікавлення?

Aster
24.02.2010, 10:59
спробувати навчити дитинку хоча б букви, хоча б елементарному у формі гри

Так, ми в 2 роки вивчили букви саме у формі цікавої гри. Я взяла картонки розміром 7 на 5 см, наклеїла великі чорні літери. І ми грали "в поїзд" (оскільки саме залізниця була на той час найулюбленішою іграшкою малого). Виглядало це так. Я розклада 5 карточок по підлозі, брала з них одну, клала окремо і називала літеру, наприклад "А". Потім казала малому: "поїзд хоче їхати, треба збудувати рельси, поклади далі літеру "М". І підказувала йому. Так ми будували рельси. А по ним потім їхав поїзд. :) Спочатку було по 5 літер. Пізніше вже - через всю кімнату зі всіх літер алфавіту.

а в якому зараз класі малий? Які має зацікавлення?

В першому класі. Школу ми вибирали звичайну, але щоб вчителька буда добра. Поки що йому в школі все подобається. :)
Зацікавлень має багато, ходить вже 2 роки в музичну школу і 3 роки в театральний гурток.

TASJA
24.02.2010, 11:07
є певна суть і сенс спробувати навчити дитинку хоча б букви, хоча б елементарному у формі гри

Справді, у формі гри дитина схоплює швидше і зацікавленості більше. І якщо дитя відразу не показує, що знає і вміє, це ще не означає, що воно не знає чи не вміє. Мій малий видавав завжди все несподівано, але до того ми гралися кубиками з буквами або ще щось.