$ Психологічні консультації

Тема у розділі 'Скарбничка', створена користувачем Mansikat, 8 Жовтень 2020.

1. cjomcjomka

cjomcjomka Content - fairy

У мене частина роботи пов'язана з соцмережами та з веденням блогів. Тому стосунки специфічні. Знаючи, як пишуться багато матеріалів, "важку" інформацію дуже фільтрую.
    Свою особисту сторінку я не розкручую, часом навпаки роблю спеціальні кроки щоб знизити відвідуваність. Кілька разів відмовилась від того, щоб стати мамсько-дитячою блогеркою під комерційні проекти.
    На "крутих" блогерів не підписана.
    На чуже життя не орієнтуюсь ні в офлайні, ні в мережах.
    Обмежую час перебування в них крім вирішення робочих задач та комунікації.

• Подобається Подобається x 1
  2. cjomcjomka

Що ж до спілкування на форумі. Я його завжди цінувала більше.
    Часом пишу зі змістом. Часом - просто "щоб розписатись" в якихось загальних темах - в мене є такий метод перед створенням великих статей чи оповідань.
    Люблю читати всіх під ніками, тут особлива атмосфера. А те, що оновлення не такі блискавичні, як в мережах - це ж особливий шарм

• Подобається Подобається x 2
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  3. Mansikat

Mansikat Well-Known Member

от і мені так завжди відчувалось. Я коли писала в порадах про те, що онлайн спілкування теж може бути наповнюючим, зрозуміла, що формат форуму якраз про це: тут є відчуття розмови, тут складаються образи людей пазл за пазлом і спілкування відчувається як зі знайомими, є відчуття камерності і повільність - так, це теж.
    І тому мені дуже шкода, що формат згасає.

• Подобається Подобається x 3
    • Погоджуюся Погоджуюся x 2
    • мімімі мімімі x 1
  4. Mansikat

"Це все в тебе в голові" Чому це правда і чому так дратує це чути.

Часом помітно, що люди в певних ситуаціях мають стабільну проблемну реакцію: чи-то дратуються по дрібницях, чи намагаються всім догодити, ображаються надмірно, або завжди замовчують злість тоді, коли справді є привід. Тобто емоційна і поведінкова реакція не відповідає події.

І тоді можна почути цю фразу: “То все в тебе в голові, просто зрозумій це і нема проблем”.

Чому це правда? Наші думки і переконання (це теж думки, тільки більш фундаментальні) мають дуже сильний вплив на наше самопочуття. Це стосується як інтерпретації окремих ситуацій, так і властивих нам схем поведінки, які пронизують усе наше життя.

Глибинні переконання — це знання про себе, та світ, набуті в результаті життєвого досвіду (здебільшого в дитячому віці).

Якщо все йшло добре — переконання будуть переважно здорові. Якщо ні — негативні.

Негативні переконання болісні, це як рана: “я не вартий любові”, “світ сповнений небезпек”, і ця відкрита рана провокує спорудження захисту: когнітивна надбудова у вигляді стратегій, які нам допоможуть впоратись із болем, наприклад, ”бути у всьому успішним, і тоді я не буду невдахою”, “бути неконфліктним, і тоді мене будуть любити”, “контролювати все і завжди, і тоді я виживу в цьому жорстокому світі”.

Такі “правила життя” справді служать людині, яка опинилась в не надто сприятливих умовах. Але пам’ятаймо, що істинну потребу (в любові, в безпеці) ці стратегії не задовольняють, вони лише допомагають вижити.

Але, коли людина виростає, ці стратегії перетворюють її на заручника: вони ведуть до життєвого досвіду, який лише дає докази негативному переконанню, воно залишається незмінним, часто це заважає побудові здорових близьких стосунків, заважає розкрити свої таланти і радіти життю.

Ситуації, в яких люди схильні до проблемних реакцій цілять в глибинні переконання, і саме тому їхня сила видається невідповідною. Люди, які більш за все бояться бути відштовхнутими, справді дуже переживають, якщо виникають конфлікти, люди, які вважають, що вони не варті любові, ображаються на дрібниці, які, як їм здається, саме про це і свідчать.

Чому ж так дратує чути фразу “це все — в тебе в голові”?

Дратівливість — це злість, злість — це емоція, завданням якої є захистити себе і свої кордони, право на свої потреби.

Отож, коли ми чуємо щось подібне в ситуації, яка зачепила болюче місце, - ми відчуваємо, що хтось торкається нашого внутрішнього болю, причому грубо — з порадами-вказівками, що звучать як: “просто не відчувай цього болю”.

І це відчувається як поверховість, відсутність емпатії, як нерозуміння справжньої причини.

Також тут чується критика, мовляв, ти думаєш в “неправильний” спосіб, що теж провокує захист або напад (навіть якщо людина сама це розуміє, критика від інших, а особливо у вразливий момент сприймається погано).

Іноді людям, що так кажуть, справді небайдужі ті, до кого вони звертаються, але треба розуміти, що слова “це просто в тебе в голові” - не спосіб допомогти.

• Подобається Подобається x 2
  5. cjomcjomka

Абсолютно. Воно має відтінок знецінення і скидання відповідальності. Ми ж не звертаємось з проблемами до незнайомих людей. А цю фразу нерідко кажуть близькі.

З іншого боку, це є міра обмеженості людей своїм власним досвідом. Зручно жити в світі своїх власних уявлень і не допускати варіантів. В тебе інакше - отже, щось з тобою не так, і твої проблеми - наслідок твоєї неправильності. Але "це все в тебе в голові", тому розбирайся сам :)

6. Mansikat

я б сказала, швидше - відмова в участі, в розділенні. Бо ж відповідальності за наші емоції ніхто, крім нас і не несе. Але, можливо, в деяких випадках, якщо це був міжособистісний конфлікт, то такі слова - спосіб уникати розбору почуттів партнера, а виходить, і відповідальності за стосунки. Насправді, інтерпретації можуть бути різні, як і мотиви, з яких ці слова говоряться. Як я вже писала вище, часто якраз небайдужі люди можуть це казати своїм близьким, бо бачать, що ті "накручують" собі проблеми і страждають.
    ну от воно так чується. З докором, з осудом. Але ж під "неправильністю" є біль насправді. Оце і думаю, є ключ до того, як говорити про це з близькими, якщо це справді важливо. Щоб не звучало як "розбирайся сам".

7. Orman

Orman Модератор-бомба

Якщо п‘ятий чоловік б‘є по морді, то діло не в чоловіку, а в морді.

І це не означає, що морда неправильна - це означає, що не треба ходити і розказувати про свої почуття людям, які не збираються в них брати участь.

Я розумію про що @cjomcjomka Юля говорить. Коли ти приносиш спільну проблему до людини, а вона просто каже що це ти все придумала, і «все в голові в тебе». Я кажу що більше до цієї людини ходити не треба. Бо реально ходиш як обпльована, а якщо цей досвід повторювати, то починаєш сумніватися у власній психічній адекватності. А дарма.

8. Orman

Orman Модератор-бомба

Я згадала як це називається. Газлайтинг, во! Ця фраза про «все в твоїй голові» дуже надається до зловживання нею.

9. Mansikat

Та, звісно, ці слова можуть використовуватись і як маніпуляція.
    Конкретно газлайтинг це зворотня ситуація до того, що я описувала: людина нормально реагує на події, а її переконують, що це не так.

10. cjomcjomka

а якщо, посумнівавшись, таки припиняєш сумніватись, - то потім просто не звертаєшся. Ні до кого і ні з чим.
    а це ж теж газлайтинг, хіба ні?
    втім, як би не називалось - це дуже фу

11. Mansikat

та, власне це газлайтинг. Я мала на увазі, що це протилежно тому, про що я писала:

• Подобається Подобається x 1