Вишивальні візерунки, їх значення

Тема у розділі 'Вишивання', створена користувачем duncan, 26 Лютий 2008.

  1. duncan

    duncan Well-Known Member

    подивився я на маюнку.....
    тобто на маюнчину вишиванку...
    і спало на думку, що вишиванка -- це ж не просто вишита сорочка....
    що всі ці візерунки мають свій прихований сенс....
    є ж вишиванки для радості, для смутку, є ж навіть чорні....
    вирішив, що гілку створювати не тре, тому й пишу тутка....

    хто знається на сенсі візерунків що на вишиванках?....
     
    • Подобається Подобається x 2
  2. duncan

    duncan Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    ясно..
    ніхто не знає..
    всі просто вишивають хрестиком.....
     
  3. маюнка

    маюнка Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    маю дуже файну книгу за авторством Тетяни Кара-Васильєвої та Алли Чорноморець "Українська вишивка", колись придбала собі на книжковій виставці-ярмарку. але, соррі, передруковувати мені ліньки.

    ось є такий примітивненький лінк, та - хоч щось...http://forum.domivka.net/showthread.php?t=8268
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. duncan

    duncan Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    дякую, я так і знав, що або ви або ліля допоможете у цьому питанні... [​IMG]


    все, блін, завтра, тобто вже нині, зроблю тещо ніч есве варфоломія....
    най бере голку в руки і вчиться вишивати!
    улюбленому, бо єдиному зятю!.. [​IMG]
    тим паче, що родом вона з-під полтави!
     
  5. маюнка

    маюнка Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    полтавська вишивка гарна...:)
     
  6. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишиванка

    Європейського типу картинки означають те, що ти на них бачих. Там нитки - просто фарба. Тільки на голці, а не на пензлі.

    Читати взори на старовинних сорочках уміють одиниці. Навіть моя бабця не вміє, а сама ж такі чорнезні вишивала.
    Сучасні сорочки теж навряд чи комусь щось скажуть. :)
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. duncan

    duncan Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    та хай собі малюють....

    мене цікавить саме значення візерунків на вишиванці....
    що означає той чи інший....

    пс. а я сім чи вісім років тому вишив на футболці унсовський хрест (футболка не збереглася)....
     
  8. Zirnycja

    Zirnycja Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    Різний вплив мають обереги:
    Узори-обереги круглої чи спіралеподібної форми, вишиті на одязі, рушниках допомагають при розладах статевої сфери;
    Узори-обереги дерева чи хвилясті лінії лікують головний і сердечний біль нез*ясованого походження;
    Узори-обереги зірки, трикутники і спіралі-попереджають різні розлади в родині.
    Існують такі традиційні значення символів:
    Хрест-перешкода злу, відведення зла
    Круги-символ материнства, плодючости, достатку
    Зірки-знак розуму, творчости і успіху в усьому
    Дерево (як ялинка догори ногами)-символ довголіття, взаємозв*язку усього зі всім
    Квадрат-знак плодючості. Посилюється поперечним і поздовжним штрихуванням
    Трикутник-символ людини, доброго і любовного
    Хвиляста лінія-вода. Початок життя, мінливість і пристосування. Якщо перевернута вертикально-символізує шлях до вершини
    Спіраль-символ мудрості. Сильний відворотній знак для всіх, якщо колір спіралі червоний, чорний чи білий
    (взагалі, чорний колір-це колір захисту від зовнішніх енергій)

    Додано через 33 хвилини
    Загалом відомо, що енергетика виробу мистецтва зумовлена формою, кольором і матеріалом. Комбінуючи енергетику кожного з них, можна виготовити одяг з потрібною сумарною енергетикою. Вбрання з елементами вишивки і є таким "ідеальним" одягом.
    В народі кажуть, що сорочка-вишиванка попереджує і лікує хвороби бронхів і легень. Враховуючи гаму кольорів та стиль вишивки "хрестиком", можна вважати, що вишивка лікує хвороби всіх внутрішніх органів її носія, оздоровлює весь організм, дає настрій і натхнення для праці та навчання.
     
    • Подобається Подобається x 6
  9. duncan

    duncan Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    дякую!!!
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  10. Zirnycja

    Zirnycja Well-Known Member

    Відповідь: Вишиванка

    на здоров*я!

    Чудесні смайлики, зворушена...
     
  11. yasna

    yasna Well-Known Member

    Довгий час вагалася, чи варто на цю тему говорити.
    Дуже важко розділити символи рушникові чи сорочкові чи ті, що малюють на стінах та воротах.
    Часто вони використовуються і сьогодні у трохи зміненому варіанті.
    Моя мета була розібратися у моделі символа, щоб потім можна було за певними ознаками розпізнати його, і відповідно, правильно користуватися ним.
    іноді пишуть мені жінки, які хочуть завагітніти, а вишивають в цей час символи безпліддя, або хтось хоче добробуту, а тримає в оселі символи бідності, хтось бореться за здоров"я, а носить на собі символи смерті та потойбічного світу.
    можна в це вірити, а можна ні. Можна говорити, що відновити семантику візерунка вже не можливо.
    Моя сім"я почала займатися музикою. Донька пішла в музичну школу, чоловік організував рок групу, а я почала займатися вокалом. Все це майже одночано.
    В цей же час я придбала рушник і повісила його над вікном. Коли через кілька місяців я вирахувала його значення... На ньому були символи слов"янського Бога, який відповідав за музику.
    Через деякий час я пропалила його праскою.
    І на вікні з"явився новий рушник - з Деревом Роду.
    В наступні пів року я завагітніла.
    Перед родами я вже свідомо повісила Рожаницю. Народила я вдома, і досі всі згадуємо пологи як велике свято.
    Коли розумієш символи, їх походження, як вони між собою пов"язуються, то читаєш вишивку як книгу.
    Мені дуже хочеться, щоб це змогли робити якомога більше жінок. І ворожіння голкою приносило у життя лише добрі сили!

    почну з дерева

    Дерево Роду.
    Традиційно – це був рушник з орнаментом, за допомогою якого передавалася інформація про рід. Або ж біля дверей Це дерево роду малювалося на стіні, де відмічалися всі члени родини.
    Зображення Дерева Роду мали свої чіткі канони

    Дерево Роду досить часто плутають із Деревом Всесвіту, вважаючи, що вони несуть однакове смислове навантаження. Тому потрібно чітко розмежувати ці поняття.
    Дерево Всесвіту символізує Бога Рода, в якому об’єднані усі Боги – це небесний, божественний Рід.
    Дерево Роду символізує гілочку із Дерева Всесвіту, пересаджену на землю – це земний, людський рід, в якому об’єднанні пращурі з їх нащадками, нині живущими та ще не народженими.
    Дерево Всесвіту вічне, Дерево Роду, як і людина, підвладне земним силам, воно може зламатися, засохнути, його життєві сили може висотати рослина – паразит. Тому, вишиваючи Дерево Роду жінка строго дотримувалася віками вироблених канонів, вірячи, що вони допоможуть захистити її рідних від лиха.
    Виростало Дерево Роду із горщика – вазона, звідси походить ще одна назва візерунка – Вазон. Горщик має бути стійким: від цього залежатиме чи стабільним буде життя родини чи буде зруйноване життєвими негараздами, тому в основі він широкий, а до верху звужується – це стилізований трикутник вершиною вгору – символ чоловічого початку, з якого починається рід.
    З горщика піднімається стовбур, він має бути міцним, адже це символ міцності роду. На стовбурі не можна малювати ніяких деталей, вони виснажують дерево, а отже знесилюють рід.
    Дерево Роду має п’ять гілок – це відгомін прадавнього вузликового письма, яким передавалася інформація про рід, його геральдику. Різноманітні конфігурації із п’ятидільних мотивів зустрічається в давніх гуцульських та подільських низинних узорах і складає основу багатьох геометричних орнаментів, наприклад конструкція з п’яти ромбів, яка має назву „геральдичний вузол”.
    Нижні гілки схилені до низу, в світ Нави – це прадід та прабаба, які уже померли або ж готуються до переходу на інший світ. На цих квітках не малюють ягідок, зерняток та вусиків, що виступають символами продовження роду.
    Інші три гілки символізують дідів, батьків та дітей. Вони тягнуться вгору, в деяких випадках ці гілочки ніби виростають одна з одної показуючи таким чином безперервну спадкоємність поколінь.
    На верхніх гілочках доречно використати символіку продовження роду, так як саме дітям належить виконати свій священний обов’язок перед Родом, щоб душі пращурів , які знаходяться у наві, могли повернутися на білий світ у нащадках і продовжити свій шлях духовного розвитку.
    Ці квіти можуть мати овальну форму із зернами в середині, символізуючи собою матку, що утримує. Їх не можна опускати голівками донизу, щоб не накликати викидня або безпліддя.

    Дерево Роду
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Останнє редагування модератором: 10 Лютий 2010
  12. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Рожаниці
    схематичне зображення жінки зі зігнутими в колінах ногами, що у геометричному орнаменті проявляється як W. у низу знаходиться дитя яке народжується, воно позначається ромбом або прямим хрестиком
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Останнє редагування: 10 Лютий 2010
  13. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Дитяча вишиванка

    Думаю, що для мами-українки питання вишивати малюкові сорочечку чи ні не стоїть.
    Звісно, що вишивати.
    Але яку? Звісно, що най-най-найкращу.
    Проте, треба пам"ятати, що вишивка - то магічна дія. І деякі візерунки для дитини є завчасними. особливо, якщо говорити про зовсім маленьких діточок.
    Багатство орнаменту свого піку набуває у весільному одязі, а потім з часом зменшується.
    Сорочка за українською світоглядною системою є другим тілом людини. адже недаремно багато магічних обрядів виконувалися оголеними жінками, де оголеність відповідала безтілесості, і сприяла кращому зв"язку з потойбічним світом.
    Немовля лише формує своє тіло. Тому з його одягом було пов"язано багато забобонів. Всі знають заборону вивішувати дитячий одяг проти заходу сонця - бо дитя буде хворіти. Сонце вирушає у потойбічний світ, і залишивши сорочечку - символічне тіло дитини, ви теж відправляєте його в потойбіччя. з дитячого одягу не можна було робити ганчірки - бо стираючи тканину, ви будете руйнувати тіло дитини, яка її носила.
    перша пелюшка дитини - це був спід материнської сорочки. Мати не лише фізично будувала тіло, а й формувала його на енергетичному рівні через свій одяг.
    Перша сорочечка - льоля - шилася із крижма, яке приносила кума, і в яке загортали дитину коли вона отримувала своє ім"я - першу ознаку своєї людської істоти. адже пам"ятаєте, що померлі неназвані діти не переходили у світ мертвих до правщурів, а залишалися потерчатами на цьому світі.
    Дитячий одяг мав вигляд незакінченого, він не зашивався під пахвами. одягався рубчиками назовні - показуючи цим незавершеність дитячого тіла, його обмежені функції.

    Часто до трьох років дитя мало одну сорочечку, максимум дві - на зміну.
    це зберігало енергетичну цілісність тіла. Хто має дітей, і сам міг спостерегти, що часто діти не люблять зміну одягу, або надають перевагу одній якійсь речі.
    Тут же треба згадати і поширений в наш час секенд хенд. Якщо вже ситуація в сім"ї така, що без ношених речей не обійтися, то краще щоб це був хтось із рідні, здоровий фізично.
    По тому як дитина зростала та міцніла і одяг її ставав все більше схожий на одяг дорослої людини, і кількість його збільшувалася.
    Деталі одягу додавалися поступово: спочатку поясочок, потім штанці або спідничка, уже в підлітковому віці дитина отримувала своє перше взуття та зимовий одяг.
    В цьому був не лише економічний сенс, більшість селян жили достатньо заможньо, це був перш за все ініціаційний процес. Дитину поступово вводили у світ дорослих людей. І отриманий новий одяг марекерував зміни, які відбуваються і житті і в психіці дитини.
    Він наочно показував, що дитини перейшла певний рубіж, у який назад воріття не має, вона мала поводити себе відповідно до свого нового статусу, і зміни цього статусу бачили всі оточуючі, що надавало самоповаги і впевненості: уже не якийсь там безштанько, якщо вже в штанах, то має певні права і обов"язки у сім"ї.
    Нажаль, сьогодні естетична роль одягу взяла перевагу над ритуальною, і тому з"явилися як гриби після дощу дитячі психологічні кризи: першого року життя, третього, сьомого, підліткові кризи.
    Якщо простежити за народною педагогікою - то це якраз час зміни одягу в дитини та зміни її обов"язків у сім"ї. Час ритуального переходу.
    У наш час дитина занадто рано починає відчувати себе на рівні з дорослим і психологічно не справляється із навантаженням, яке накинули на неї дорослі в угоду своїм естетичним та соціальним забаганкам.
     
  14. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Викладаю типи швів, які етнографами фіксувалися як дитячі - оздоблюючі.

    Смерічка.
    Це оздоблювальний шов, який застосовують переважно в дитячому одязі.
    Шов «смерічка» вишиваємо зліва направо. Нитку закріплюємо і голку виводимо на лицевий бік.
    Відраховуємо 6 вертикальних і 3 горизонтальні нитки, вколюємо голку. Відрахувавши 4 вертикальних нитки вліво і 2 горизонтальні нитки вниз, виколюємо її.
    Голку виводимо і робимо такий же стібок у протилежний бік. Стібки з вивороту
    лягають під кутом, лицеві стібки перехрещуються в центрі шва.

    [​IMG]
    Шов "Смерічка", відомий ще під однією назвою - сосенка.
    Попри всю свою нескладність в орнаментуванні та виконанні, цей шов має глибокий символічний зміст.
    Сосна - це земне уособлення Світового Дерева. Вона знаменує собою єдність трьох світів божественного, людського і потойбічного, або ж єдність у життя людини народження і смерті.
    Ритуально сосна, або ж її зображення, використовується в календарних річних обрядах та в обрядах родинного циклу, такі як весілля, похорони.
    Серед річних відома нам усім новорічна ялинка. Як різдвяне дерево на Україні ялинка використовувалися задовго до рішення Петра 1 прикрасити нею царське свято. В ніч коли помирає старе сонце і народжується нове, молоде та сильне, ми вносимо символ єдності божественного і людського у свою оселю, або ж прикрашаємо, за європейською звичкою, двері ялиновим вінком.

    Сосонкою прикрашають писанки на Великдень, святкуючи смерть зимового сонця Коляди і народження весняного Ярила.

    [​IMG]

    Відігравала сосна важливу роль і в ініціацій них обрядах, для яких теж характерно поєднання смерті і народження.
    Так весільне дерево, гільце, зачасту являло собою ялинову гілку або ж молоду ялинку чи смерічку. Всім відомі весільні шишки, які роздають гостям, проводжаючи їх додому.
    Якраз ялинка символічно і вказує на ті процеси, які в на цей момент відбуваються у житті молодого і молодої, адже молода помирає як дівчина і народжується як жінка, молодий помирає як парубок і народжується чоловіком.
    Під час похорон теж використовують ялинові вінки, а деякі види хвойних дерев висаджують на могилах, наголошуючи, що тут померла людина, а в іншому світі з’явився дух пращура.

    У процесі народження дитини ми теж маємо символічну смерть плоду і народження немовляти, тому використання цього шва на дитячому одязі вказує на процес ініціації, який зараз переживає новонароджений, і, одночасно, захищає його в цей найбільш уязвимий момент його життя.

    З часом, в міру того як дитя підростатиме, до цього шва можна додавати солярні символи, адже дитя символічно дорівнює новонародженому сонцеві. Таке поєднання сосенки і солярного символу характерно для великодневих писанок.
    [​IMG]

    [​IMG]

    На мою думку, поєднання сосни і солярних знаків можна використовувати років після 5, коли активна, чоловіча енергія зростає і дитина вже може щось допомагати по господарству.
     
  15. yasna

    yasna Well-Known Member

    [​IMG]
    Хрестикування («оксамитовий» шов)
    Застосовують для оздоблення дитячого одягу, а також як декоративний шов.
    З лицевого боку він являє собою перехресні стібки, а з вивороту — дві паралельні прямі
    з маленькими стібками. Голку виводимо на лицевой бік тканини, з лівого боку ведемо по діагоналі вправо і набираємо на неї 2—3 нитки основи, витягуємо робочу нитку і ведемо по діагоналі вправо, набираемо знову 2—3 нитки основи і т д.


    Хрестикування, або ще інша назва - козлик, теж досить простий у виконанні, що вказує на значний вік цього візерунка, адже орнамент розвивався від простого до складного.
    Коза та козел у багатьох світових релігіях є символами плодючості.
    У нашій культурі Міфічна Коза обходить оселі на Різдво, прославляючи новонароджене Конце-Коляду.
    Іронічний вислів „Наставити роги”, мабуть, не треба пояснювати, але по своїй суті він теж пов’язаний з процесом дітонародження
    На візерунку можна виділити дві чаші, одна стоїть рівно, а інша – перевернута.
    Рівна чаша несе в собі материнську енергію, збираючу, а перевернута – батьківську, даючу.
    Енергії врівноваженні, взаємодоповнюють одна одну, як доповнюється елементи візерунка за допомогою спільних частин.
    Як у дитині порівну материнських і батьківських генів, так і в орнаменті гармонічно пов’язані чоловічі і жіночі сутності Всесвіту.
    Використання цього шва гармонізуватиме потік енергій, які проходять через дитину в будь якому віці. Ним можна поєднувати окремі деталі одягу, щоб приховати шов. Так часто робили наші пращурі, вірячи, що одяг має бути із суцільного шматка полотна, тому використовували цей шов для надання цілісності окремим частинам. Це також моє глибокий енергетичний зміст, так як зшитий таким чином одяг творить довкола дитини цілісний простір, без розривів, які б могли нанести шкоду ще не зміцнівшому організму.
    Цим візерунком можна обробляти краї виробу, з метою очищення простору, на який буде нанесений інший символ. Тоді дія такого оберегу не буде засмічуватися впливом інших сил, яких на цю мить ви прагнули б уникнути.

    козлик можна ускладнити, щоб орнамент виглядав красивішим
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    щоб збільшити малюнок треба клацнути на ньому мишкою
     
    Останнє редагування модератором: 16 Лютий 2010
  16. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Ланцюжок (тамбурний ).

    [​IMG]

    Використовується для оздоблення дитячого одягу, сорочок, рушників. Цей оздоблювальний шов з лицевого боку має вигляд замкнутої петлі, а з вивороту — суцільної строчки.
    Тканину потрібно пересувати зверху вниз. Голку з робочою ниткою виводимо на
    лицевий бік і набираемо на голку 4 горизонтальні нитки. Робочою ниткой робимо петлю справа налево і виколюємо голку, знову вколюємо в те ж саме місце, набираємо 4 нитки піткання і повторюємо шов.
     
  17. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивана сорочка

    Дівчата, з маками б радила бути пообережнішими(для тих хто вірить у магічну дію візерунка).
    Це дівочий символ, передбачає великі зміни у житті. Заміжнім жінкам не варто такий носити.
     
  18. Імель

    Імель Модератор в декреті Команда форуму

    Відповідь: Вишивана сорочка

    кгм...
    а для тих хто вірить в Бога?
    я трохи теж трохи цікавилася символікою, і можу сказати, що всі ці традиції, ще язичницькі, тому для мене-то забобони
     
  19. LudmilaP

    LudmilaP Well-Known Member

    Відповідь: Вишивана сорочка

    Цілком погоджуюся!!
     
  20. Фіяна

    Фіяна Творча муза 2013

    Відповідь: Вишивана сорочка

    А що поганого в маках? (то хіба у міфології чи язичництві мак символізував сон та смерть...)

    Християни здавна двічі на рік освячували мак і ним обсівали житло, себе та худобу, бо вірили що він відганяє нечисту силу та всяке зло. Маком благословляють наречених до шлюбу. На Різдво мак в куті символізує кількісне багатство роду, статок а також множинні Божі ласки.
    Квітка маку несе в собі пам’ять роду та його красу, а насіння маку – символізує плодючість роду.