Чому ми не їмо полуниці?

Тема у розділі 'Мовні посиденьки', створена користувачем Donner, 15 Лютий 2011.

  1. Donner

    Donner Member

    Моя тема перегукується з http://posydenky.lvivport.com/showthread.php?t=45555, але, як на мене, має свою специфіку.

    Чому ми не їмо полуниці, а їмо "клубніку"? Для мене це велика загадка. Просто зустрічаю це слово повсякчас, навіть від дипломованих філогогів:) Кажуть: "так звикли". Як на мене, то це якась містика. Людина може говорити чисто, без суржику, але продовжувати купувати "клубніку". Таке враження, що в наших галичьких селах і містечках до приходу совєцької влади ніхто не вирощував і не їв полуниць. Так, звичайно, ріжуть вуха "носки, Турція, получка, Венгрія, отпуск, УЗІ", але "клубніка" - здається невикорінювана:) То чого так?
     
  2. Маруся-мама

    Маруся-мама Нєправільная пчєла! Собіраю нєправільний мьод!

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    А я ні перше ні друге не їм, бо я їм трускавки, з наголосом на У.

    Так само як і у всіх тепер все получається. Давно питаюсь з чим получається? З електричним струмом?
     
  3. Donner

    Donner Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    А яка різниця? Були поляки - ми їли "трускавки", прийшли москалі - досі їмо "клубніку". Полуниця напевно нам не йде:) По-суті оті, буцім галицькі словечка - то таки суржик, тільки польсько-львівсько-німецько-іврито-галицький.
     
  4. Маруся-мама

    Маруся-мама Нєправільная пчєла! Собіраю нєправільний мьод!

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    То не суржик а діалект. А в тому є різниця.

    До кого прийшли а до кого і не прийшли. А щодо трускавок, то це специфіка регіону і до звьонзу радзєцґєґо не говорили на території західних областей полуниця, а казали просто ягоди! А на чорниці казали бурівки, для прикладу.

    А ви мені скажіть коли в повсякденній мові з’явилось слово полуниця? Воно також належить до певного регіону України чи не так?
     
    Останнє редагування: 15 Лютий 2011
  5. Donner

    Donner Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Трохи не погоджуюся. Чому присутність полонізмів в мові галицьких українців має бути діалектом, а русизмів в українців зі сходу - суржиком? Діалект - то гуцули, лемки, бойки, волиняки. А суржик - то таке особливе, штучне явище. Була домінуюча польська мова - витворювався суржик українсько-польський, домінувала російська - є "русско-україногаварящіє".

    В тому-то й річ, що в повсякденній мові не з'явилося. Мені якраз цікаво, чому?Воліємо називати або по-польськи, або по-російськи. Хоч маємо своє слово. Не має значення з якого воно регіону, важливо, що то слово українське, словникове. Як би там на чорниці в різних регіонах не казали колись чи тепер (борівки, афини, чорна ягода), все-таки, зараз здебільшого продають і купують "чорниці". А от на ящиках з полуницями на базарах пишуть "клубніка", питають теж за "клубнікою".
     
  6. Irusya

    Irusya Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Ми їмо суниці, на слово "клубніка" маємо алергію,а "полуниця" - якесь чуже нам слово...
     
  7. Грильяжка

    Грильяжка Кавоманка

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    я їм суницю вона ж земляника і вона виглядає отак
    [​IMG]
    і їм полуницю (клубника) вона виглядає так
    [​IMG]
    між цими двома ягодами є трохи різниця і в користних властивостях і зрештою в смаку та й у назві
    Моя бабця і тітка їдять трУскавки, та і я ними не гребую, з сметаною цукром і сирним рогаликом закушувати.
     
  8. solomka

    solomka Active Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    в мене вдома завжди казали полуниці, коли вийшла заміж і стала жити з чоловіковою ріднею, там всі казали трускАвки, але я відразу почала вчити дітей полуниці, а тепер вже й свекруха так каже. Інколи в неї може проскочити слово трускавки, але діти питають що то таке, та й слово клубніка вони незнають.
     
  9. LoveIzabella

    LoveIzabella New Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    А ми їмо трускАвки або трУставки(чули такий варіант?) чи трускавкИ.
    Ніколи не казали у нас "полуниці", а "клубніка" - то ж російське слово!
    Полуниці каже мій чоловік - він з Ходорова. Каже, що його бабуся так казала...
    Мене трохи злостить оте "полуниці" - ну якось не природно вимовляється і слово "не смачне":girl_blush2:....але то таке...як би ту ягідку не назвали - вона все одно буде така ж смачна і корисна!:girl_in_dreams:
    А трускАвки не їсте?;)
     
  10. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    та навіть не трохи :) Я їм і суниці,і полуниці.І з сметано,і без.І з цукром,і без.:)
    Чоловік на полуницю каже трускАвки. Я колись говорила клубніка :girl_blush2: Так в сім'ї говорили...:confused: А потім почала себе виправляти і якось звиклася.
     
  11. Donner

    Donner Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

     
  12. наталя 2204

    наталя 2204 Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Ще й яке смачне!
     
    Останнє редагування модератором: 16 Лютий 2011
  13. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    точно!!!Як може полуничка бути не смачна? мені тепер слово "клубніка" якось так дивно,не смачно звучить.:)
     
  14. solomka

    solomka Active Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    воно може Вам не подобатись, але ж воно НАШЕ, УКРАЇНСЬКЕ
     
  15. Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Бабуся говорила трускАвки, ми з мамою дуже рідко можемо теж так полуниці назвати. Але щоб "клубніка" - то ніколи!
    Пам'ятаю, в дитинстві був випадок: подруга говорила, що встановили з мамою штрафи: за кожен русизм - по 10 копійок :) до сімейного бюджету. Але ж яким великим було моє здивування через 2 хв, коли вона взялася розказувати, яку смачну "клубнічку" мама назбирала.

    Певно, є русизми, до яких звикли (так само, як і галицизми), і яких у розмові не помічаємо :sad:.
     
  16. manka

    manka Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Мені слово "полуниця" більше подобається, але я з дитинства звикла казати "клубніка". Як не називай - ягода смачнюща.
     
  17. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    але ніколи не пізно змінювати свою мову. Я 10 років тому говорила зоовсім по-іншому..У мене мама вживає багато русизмів,я тепер її виправляю :girl_devil: .Просто її мама росіянка і вона з дитинства говорила російською.Лиш коли вийшла заміж і народилася моя сестра вирішили говорити на одній мові-українській,щоб дитина нормально говорила.Але от ті російські слова лишилися в маминому лексиконі.Відповідно ми,діти,так само почали їх вживати.Та й мамина мама з нами говорила російською,часом ламано-українською(старалася,бо ми ж україномовні з сестрою).Інша бабця-татина мама,то справжня українка.:)Якби не вона і наш дідусь,не знаю,якби я взагалі говорила...(мою родину з Нововолинська послухати,то волосся дибки стає.. :khomyak:) Мене чоловік ,ще тоді був хлопцем моїм,весь час поправляв,та й досі то робить,якщо у моїй мові щось проскакує.Я не ображаюся,я хочу говорити чистіше.І вже бачу прогрес.:)
     
  18. Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    Я особисто смакую "клубніку". Мені це слово абсолютно не ріже слух. Більше ріже "полуниця" в нормальному повсякденному спілкуванні. :dntknw:
    Мова - вона жива. Тільки уявіть на хвилинку, якби усі говорили ідеально правильно.. Цікава мова, коли в ній зустрічаються і діалектизми, і сленг, полонізми та русизми. Це, так би мовити, "родзинки" розмовного звичного спілкування. Ну, тільки варто наголосити на слові "зустрічаються". Бо коли вони переважають, то перестають бути "родзинками".
     
  19. cleonata

    cleonata Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    погоджуюсь з трускавкою, полуницею, а мене в дитинстві вчили казати - ягоди :))), в мене завжди було запитання: а чорниці чи суниці що не ягоди? так і досі по привичці - полуниці то ягоди))) а все решта по власній назві, треба виправлятись.
     
  20. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Чому ми не їмо полуниці?

    :sad: А для чого прирівнювати діалектизми і русизми???Так,мова жива,але вона скоро вмре,якщо ми не будемо старатися її зберегти...