Діти і ситуація в країні.

Тема у розділі 'Діти-квіти', створена користувачем AilataN, 10 Лютий 2015.

  1. AilataN

    AilataN жива

    Намірено не писала слово "війна" в заголовку.
    Інформація про події в країні витає в повітрі, діти її сприймають, ми її якось подаємо, йде потік інформації, вражень, реакцій ( негативних в більшій мірі).
    Сподвиг мене на цей пост сьогоднішній випадок у ігровому центрі, де я була з малою. Мар активно стала запрошувати до гри дівчинка, котра розмовляла російською.
    бачу, що мала від неї відсторонюється ( але то більше через деяку настирливість дівчинки, як я зрозуміла), а потім почали гратися.
    Коли дівчинка побігла до своєї мами ( а вона , як виявилося, сиділа поруч зі мною) і вони вже збиралися додому, то стала розповідати їй, вказуючи на мою малу :
    -мама, эта девочка не хотела со мной играть, потому что я разговариваю по русски. а потом она сказала : но ты же можешь быть украинкой, даже если ты по русски разговариваешь, и стала со мной играть.
    Вдома , потихеньку, стала випитувати у дочки як це все відбулося. Мар сказала, що дівчинка з Донецьку, приїхала з мамою в інше місто, бо їм там було страшно.
    Мені якось ніяково стало, незручно до сліз. Таке враження виникло, що я дитину навчила чомусь поганому, що вона так реагує на російськомовних ( ну це правда, нажаль, хоча у нас тато "природжений російськомовний")
    Думаю, що треба якось правильно подавати інформацію дітям, особливо такого віку ( від 7-ми і старше, підліткам, менших ізолювати можна від того, хоча не факт), а як це робити? Анулювати - не вийде. Що казати? як казати?
    Я, особисто, грішу емоційним сприйняттям, можу розплакатись від новин, можу прохопитись словом про " гадів, війну, москалів, іт.д.", негатив до російських мультів, зі знайомими в розмовах, по скайпу, самі знаєте, як це відбувається.
     
    Останнє редагування: 10 Лютий 2015
    • Подобається Подобається x 1
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  2. Hexe

    Hexe Well-Known Member

    мені здається, що просто не робити акценту на мові. бо ж не кожен,хто говорить українською є патріотом, і не кожен хто говорить російською є ворогом. можливо в присутності дітей намагатись фільтрувати те,що говориться. бо ж ми дорослі розуміємо що маємо на увазі,значення певних слів і т.п., а діти сприймають усе буквально.
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 3
    • Подобається Подобається x 1
  3. AilataN

    AilataN жива

    Саме так, через це почулася винною, але , разом з тим, відчула деяку правильність у вихованні після фрази :
    це сказала моя мала, знач не все так зле. Але! треба попрацювати в тому напрямку.
     
  4. Hexe

    Hexe Well-Known Member

    так так, бо як показує практика - хм...основні думки в голову людей частіше закладають їхні батьки. тож тре пильнувати, що ми тим дітлахам складаємо - бо їм з тим всім потім якось жити тре:)
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  5. Bree van deKamp

    Bree van deKamp Відчайдушна домогосподарка))

    В нас в групі, в садочку, десь 5-6діток з Донецька-Луганська. 80% слів, які говорить моя дитина російські)))))) Чоловік дууууже злий, каже, що ,,сепаратиста,, в хаті пригріли:yahoo:
     
    • Смішно Смішно x 3
  6. Ljolik

    Ljolik Well-Known Member

    Діти це хапають не тільки в сім"ї. Зокрема моя дитина цього набирається в школі, при спілкуванні з однокласниками. Вдома тема росіськомовних не проскакує в негативному ключі ні за яких умов. Максимум - це при дітях перевіряєм перш ніж щось купити, чи не в Росії вироблене.
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  7. сніжна

    сніжна Кішка, яка "сама по собі"

    у нас зі школи якраз нічого не приносить. Вдома ми теж стараємося не вести ніяких подібних розмов при ньому, бо дуже все "січе". Стосовно російської мови- тут проблем немає, бо це друга мова, яка щодня в нас вдома звучить. ТОму він змалечку не ділить дітей по мові- навіть не задумується- куди би не приїхали, з ким би тут не познайомилися, мовне питання навіть ніколи не повставало. Так само як не було і немає проблем спілкування з дітьми не лише із ЗУ.Основна проблема- це телебачення. Оскільки його в просторі все-таки "забагато", ось всі питання йдуть виключно через "екран" і новини. Тому ця тема є щодня, питання подаються з синової ініціативи ( їх дуже багато), а основна підстава- почуте з телевізора.
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 2
  8. AilataN

    AilataN жива

    В продовження розповіді про ситуацію в розважальному центрі: потім прийшли два хлопчики, котрі бавилися у військових. Які слова звучали? рашисти, окупанти, партизани, трататата ( типу стріляли з кулеметів)...
    то все страшно.
    страшно?
    чи так має бути?
    їх мама мирно стояла і споглядала..
    Я без осуду, просто як факт
    --- дописи об"єднано, 11 Лютий 2015 ---
    О, мені моя мала вказує на російські прапорці і командує- цього не купляй. Хоча, я її і не вчила тому особливо...
     
  9. Ljolik

    Ljolik Well-Known Member

    Молодша, в 1-му класі, ніколи такого не приносить, ій політичні теми взагалі не цікаві. Вдома тема війни при дітях зведена хіба до обговорення допомоги тим, хто в АТО, з акцентом власне на допомозі своїм, без характеристик протележної сторони. Тема російської мови не піднімається, і ніяк не коментується в негативному ключі, бо батьки чоловіка російськомовні. Це я веду до того, що ми з чоловіком дуже контролюємо, що говориться при дітях, не в останню чергу і тому, щоб не було таких конфузів при сторонніх, чи не дай Бог, при дідові з бабою. А от в старшої в класі (4 клас) є кілька дуже політично активних :pleasantry:дітей , і не зважаючі на постійні пояснення, що судити людей треба за вчинками, а не за тим, якою мовою вони спілкуються, регулярно чую від неї "а чого він/вона говорить по москальськи"... ну і багато чого в такому ж ключі. Повертаючись до теми, не знаю я, що з тим робити, коли вдома дитині пояснюю одне, а воно проскакує повз вуха. Занадто інформаційно і емоційно насичена тема, і діти це все хапають.
     
  10. Supernatural

    Supernatural Well-Known Member

    Такі випадки широко поширені, а от навпаки? Знаєте щоб російськомовні діти переходили на українську? Ото ж. І так було постійно. Тому дружити можна, але і свою українську мову дитині треба вміти відстояти (як би то дивно не звучало, але такі реалії в нас в країні, на жаль), а не переходити в будь-якій ситуації на російську. Моя мала недавно на майданчику запитала про російськомовну дівчинку "А та дівчинка по-російськи говорить, це Україна і ми по-українськи говорим, а в Росії - по російськи говорять". Я відповіла, що в нас є такі люди що теж живуть в Україні, але говорять російською, і таких дуже багато. На питання "А чого так? сказала "Бо так у нас склалось", шкода, але то правда, і ми маєм вже результати . Ось так навіть мала дитина розуміє всю недолугість з станом української мови в нас в державі. Ще вона чує новини, щось в садочку, і недавно запитала "А чому Росія напала на Україну? Нечемна Росія", і що їй сказати? Діти ж то все бачать, і так шкода що їм таке доводиться спостерігати :girl_cray:
    Ми взагалі таких розмов не ведем в принципі, і війну спеціально при ній не обговорюємо, але ж дитина живе в тому світі і починає різними питаннями цікавитись.
     
    Останнє редагування: 11 Лютий 2015
    • Подобається Подобається x 2
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  11. Ascorbinka

    Ascorbinka скептик-романтик

    тому що сморід війни повсюди, хоч тут і не стріляють
    поведінка молодшого в он-лайн грі: перше що він питає нового російськомовного "друга" - чи він українець і в якому місті живе (потім прибігає до мене і перепитує чи таке місто є в Україні), з росіянами він не має бажання грати))) ніхто його тому не вчив. У класі є російськомовні переселенці, з ними контакт нормальний. Старший на то все поважно каже що є нормальні росіяни, які за нас, а воюєм ми з москалями, проте ... з того всього не спілкується ні з якими.


    Ми з дітьми щовечора читаєм молитву за солдатів, то стало звичним, але нещодавно молодший так щось взяв собі до серця, розплакався з відчаю: "ми ніколи не переможемо", ледь підібрала слова для заспокоєння. При тому що телебаченням не користуємся, новини читабельні, військові дебати не ведем, може то я переборщила, і не треба було дітей залучати до молитви?
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 2
    • Подобається Подобається x 1
  12. Натуля

    Натуля Well-Known Member

    Я сама рос.мовна і моэ вухо виловлюэ "нельвівську" рос.мову, і присутність тої "чужої" мови мене дратуэ. Дуже настороженно якось сприймаэться.
    В нас э бабця "котра приїхала з війни" (свекруха маму вивезла з донбасу), Антон її тільки так і називаэ. Цікавиться чому війна. Недавно говорив, що тим хто нападаэ потрібно відключити ел.енергію (ми попали під відключення), і тоді нам її вистачить і не будуть відключати. Ще якось сказав, що буде військовим. Питаю, що він хотів же бути пожежним. Каже "я на вихідних ним буду":)
    Літом сусідський хлопчик вручив моэму автомат зі словами "ти будеш росіянин, добре?". Я так верещала через весь двір "нээээ, Антон ти українець", що мамаші реготали, а малий сусід не міг зрозуміти чому українець, ми ж російською говорим:)
    Новини іноді перед сном дивиться чоловік, а ми всі в одній кімнаті спимо. А так про це майже не говоримо.
     
    • Подобається Подобається x 10
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  13. Лідочка

    Лідочка Well-Known Member

    Чоловіка співробітник - пішов добровольцем. Був у відпустці, заходив в гості. Ну малий знає, що дядя воює, виганяє бандитів з України. Т. пішов, ми лягаєм спати, Дми питає: "Мам, а дядя Т. знов поїде на війну? 0, кажу: "так, завтра", "А чого?", "Захищає нашу Україну від бандитів", "А якщо його там поранять?", "Дасть Бог все буде добре", "Ну то я буду молитися за нього, щоб його не поранили". Кожного вечора молиться за нього і за всіх солдатів, там цілий монолог:). А раз заходжу, чую Дми молиться: "Боже зроби там щоб ті бандити пішли від нас, забери їх кудись від нас, або нехай помруть, добре?" - отак наївно говорить з Богом, як зі мною. Я пояснюю, що нехай не просить щоб померли, нехай живуть, просто нехай йдуть до себе додому.
    А раз мене питає: "Мам, а ми теж помрем? Ми ж не переможемо тих москалів, вони сильні і шо, вони прийдуть до нас і в нас будуть стріляти?".

    Він чує, дивляться всі новини (бабуся, дідусь, прабабуся), обговорюється то все. Він ніби не слухає, а на справді.....
     
    • Подобається Подобається x 2
    • Погоджуюся Погоджуюся x 2
  14. maha

    maha Member

    якось моя мала взяла Маяковського, а там "возьмем винтовки новые, пойдем в партизаны" ну і красноє знам"я, каже читай. Я розплакалася і сказала що не буду то читати, бо то зле. Про війну пояснювала, що жуліки хочуть забрати в нас кусок країни, тому нападають на нас. То вона тепер каже, що як побачить жуліка, що несе кусок країни, то скаже: "жулік, не кради" і насварить його. Не акцентую увагу на то, що це росіяни, бо чоловікові сестри з сім"ями в Москві живуть, та й сім"я в нас двомовна, то певно їй тяжко зрозумити буде чому одні росіяни нормальні а інші ні.
     
  15. cjomcjomka

    cjomcjomka Content - fairy

    Неочікувано гарно пояснила Дмитрикові моя мама. Він після прогулянки з нею розповів нам, що сусідня держава хоче забрати великий шматок нашої. А ми будемо її захищати, нашу Батьківщину. Якось воно так наразі штампом в нього в голові і лежить. Без національності, без політики якось наразі... Новини в нас в режимі читання, здебільшого. Але Дми вже починає читати все, що погано лежить. Втім, є діти, які набагато більше в то все вникають. А він якось так не дуже. І я тому рада. Молимось за мир разом. Я стараюсь не плакати при дітях.
    Коли зміни торкнуться нас сильніше - буду пояснювати більше. І до всіх наших рішень буду дітей готувати. Все поступово. Я ціную кожну ніч їхнього спокійного сну.
     
    • Подобається Подобається x 4
  16. Orman

    Orman Модератор-бомба

    чесно кажучи - це зайве при дітях. Вони і так хапають обривки фраз і загальну атмосферу. Досить з них і того.
     
    • Погоджуюся Погоджуюся x 2
  17. Diana

    Diana мрійниця

    знаю особисто дуже багато таких випадків.
    Також дуже поширений вислів провокуючий "Хто не скаче той москаль" - ой як його діти влучно вміють запамятати та часто не влучно використати, хоча і не тільки діти. Також знаю хлопчика першачка, який розмовляє українською, але бабуся кримчанка, тому інколи, дуже рідно слова проскають російські, так от, спочатку у школі його обзивали москалем, а потім х...лом, і це всього-навсього 1-й клас.
    У нас з малку акцент на мову не ставився, сприймала і російську, англійську, німецьку. Тому вважаю при дітях спірні питання уникати та обовязково пояснити дітям рівність мов, рас, віку і інше.
     
    • Подобається Подобається x 1
  18. cjomcjomka

    cjomcjomka Content - fairy

    Знаю. Я :)
     
    • Подобається Подобається x 1
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  19. нталька

    нталька Well-Known Member

    Малий час від часу дивиться з нами новини (загалом про ситуацію). Почалося з того, що в класі дитина з донецька, до якої діти трохи зверхньо ставились. То я провела розмову з сином чому та дитина тут, що відбувається, показала зруйновані будівлі там, ну, багато ми розмовляли. Він зрозумів, і те, що люди хороші чи погані не від мови чи від країни залежить. Переживає за солдатів, розуміє, що краще не іграшку купити додаткову, а віддати гроші на підтримку. Інколи звертає, що дитина російською говорить, але то швидше дитяча цікавість, а не упередження. Підтримує, щоб не купувати російське, теж як дорослий розмірковує, що їм менше грошей буде. У війни не грається, але єдине, часто говорить "ну коли вже того утіна застрелять". (
    Був якось переляк після уроку присвяченому тероризму, війні та евакуації. Дуже тоді розпереживався, що у нас таке почнеться. Знову пояснювала йому, що воїни наші охороняють і захищають нас від такого, і що ми можемо їм допомогти молитвою, їжею, одягом, грошима. Ну, детально дуже все пояснювала. То спочатку щодня просив гроші, щоб дати на допомогу то в школі, то при церкві, то мені нагадував. Розумію, що в дитини тоді сильний переляк стався.
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. Colombina1982

    Colombina1982 Well-Known Member

    В нас у класі є кілька російськомовних дітей, але конфліктів через це немає, просто пояснила, що це його/її рідна мова, що росіяни є різні, так само, як українці, щоб якось більш поблажливо дивився на тих, хто розмовляє іншою мовою. На запитання: "а от в мене бабця не українка, але ж навчилася розмовляти українською, бо живе в Україні, а чому вони не можуть чи не хочуть?" відповіді навіть для себе не знайшла, правда. Сіє есть русской души таїна вєликая. А вчителів російськомовних повно, на перервах частенько розмовляють російською. Малий раніше на то не реагував, а тепер, бачу, супиться і навіть дивиться так з підозрою. Та, на лінійці російськомовні мамочки стали собі окремо, що досить цікаво. Ніби ніхто нічого, але відчувається напруженість.
    Ну що ще сказати.. Малий, в принципі, в курсі всього. Але, схоже, не вірить, що війна дійде до нас, тому, куди тікати від градів, не питає. Розуміє, що треба йти захищати Україну, знає, що того і того тата/дядька вже мобілізували, як буде сприймати по факту, якщо щось - не знаю. Молимося..
     
    • Подобається Подобається x 1
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1