незнання мови чи цілковита байдужість, або чому говоримо з помилками?

Тема у розділі 'Мовні посиденьки', створена користувачем Зорянівонька, 13 Жовтень 2009.

  1. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Це не я категорична. Це в мене репутація така.
    Написав би те саме хтось інший, реакція була би спокійніша, а мої дописи сприймають так, як сприймають. І тут я вже ніц змінити не можу, навіть якби хотіла, бо вже давно спокійніше пишу, а сприймають і так уштики. :)
    Зрештою, ви дуже загально пишете, аби зрозуміліше було, процитуйте де я особисто комусь звертаю увагу, аби я мала на увазі на майбутнє. Буду дуже вдячна.

    І щодо знань мови. Ви даремно пишете "українською я володію набагато гірше ніж ви". Я теж роблю помилки. А через майже постійну англійську навколо мене часто гублю слова. Кожен має свої стандарти, а рівнятися треба на таких велетнів, як Пономарів, Караванський тощо.
     
    • Подобається Подобається x 1
  2. irushka

    irushka Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Не буду дуже заглиблюватися в обговорення самої теми, бо більшість моїх думок щодо цього тут вже інші написали. Та, справді, не розумію чому люди воліють закривати очі на власні помилки, зробити помилку - не соромно, а соромно не хотіти її поправити (це не тільки мовлення стосується).
    До прикладу, я вже маючи диплом філолога дізналася, що слово "принаймні" пишеться з "н", до цього я вживала "принаймі", і якби мене не поправили, то досі б може і не звернула на це увагу. Те саме з різноманітними кальками, мовними штампами, я їх намагаюся викорінювати, та ще роботи над собою є багато. Тому усім, хто помітить у моєму дописі помилку, прошу не соромлячись вказати на це.
    Завдяки форуму, до речі, я вже кажу забавки і гойдалки замість качелі та іграшки. Тим більше, малу того ж вчу, вона постійно поправляє бабу:"баба, та не ігрушка, а заааабавка!" :girl_haha:

    Ще за своєю дитиною помітила, що вона почала на шафку казати "шафчик", а все тому, що вихователька каже "шкафчик", при тому, що поруч з тим "шкафчиком" в садочку висить листівка "Говорімо правильно", де якраз ті варіанти і вказані : шкафчик-шафка, коврик-килимок, качеля-гойдалка і ін.

    Ну і ще до теми таке. Набираю зараз текст з інформацією про населений пункт, цей текст підготувала одна повжна особа з того села і от на кожній сторінці по кілька разів вжито "приймали участь", "являється", "участники" і ін. Виправляю :girl_cool:
     
    • Подобається Подобається x 5
  3. ksjy

    ksjy Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    о це вже так!!!

    ну, як на мене, це +, це ваш ОСОБИСТИЙ +
     
    • Подобається Подобається x 1
  4. La esposa

    La esposa Moderator

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    +100

    недавно зробила заувження одній... кхм... жіночці, а вона мені сказала: "Ну той що? Так пів-Львова говорить!"
     
    • Подобається Подобається x 3
  5. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    У нас також забавки. У книжках мушу перекладати, бо інакше Дарко не розуміє, про що я читаю, а коли пояснюю, сам мене переконує, що ні, має бути забавка. :)
    Дай Боже, щоби так і було. Що +
     
  6. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    А ви ризикуєте виправляти чужих людей? (чи то не чужа) Бо я щось тако в очі не насмілююся. Лише тих, хто просить сам.
    Он мій свекор виправляє всіх підряд (це при тому, що самого теж можна виправляти) й нікому не попустить. То наша сусідка (вже старенька) сказала, що вже боїться з ним говорити, бо вічно думає, чи правильно вона скаже.
    Я на таке не наважуюся. Я навіть своїх учнів у звичайній розмові виправляю менше, ніж на уроці.
     
    Останнє редагування: 14 Жовтень 2009
    • Подобається Подобається x 3
  7. La esposa

    La esposa Moderator

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    То форумлянка, яка писала про те, що в школі дитину більше і краще навчать, ніж вдома. При тому пересипала таким суржиком, що в мене закралася підозра, чи ходила вона до школи взагалі :sad: Я просто нестрималась. А взагалі ще кілька років тому мене трафляло від такого. Тепер якось спокійніше до того ставлюсь - це ж особистий вибір кожної людини... Просто деколи сумно таке спостерігати...
     
    • Подобається Подобається x 1
  8. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    О, до речі, ви сформулювали ту саму думку, що в мене в тракті дискусії кудись вислизнула...
    До самих людей я не прискіпуюся, тому не пам*ятаю авторів тих чи інших помилок, але мені сумно зі самого явища й стану мови загалом...
    Я вважаю, що проблема таки в байдужості, а не в незнанні. І це власне найбільше засмучує...
     
    Останнє редагування: 14 Жовтень 2009
    • Подобається Подобається x 2
  9. Oddly

    Oddly Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    ого! ото ви і понаписували! а по суті - як кіт наплакав.
    погода, мабуть, діє :girl_smile:
    думала - зайду, щось цікаве прочитаю.
    і що з того? тільки пшик!

    думала - дійду до кінця - напишу, а вже є така думка.

    і до теми - а що ви думаєте про ЗМІ і мову, яку там деколи використовують? наприклад, принципові якісь там канали - маю на увазі СТБ (етер, катедра, проєкт, Европа і т.с.) як ви на це реагуєте? ріже вухо, чи ні? байдуже, чи цікаво? повчально чи дратує?

    П.С. а гілка і справді поки що дуже нудна і надокучлива :girl_cray:

    П.П.С. А з іншого боку - дуже навіть цікава гілка, тільки не щодо мови, а щодо людської толерантності взагалі.

    і ще один висновочок такий малесенький напросився - мовне питання таки болюче і провокативне, на всіх рівнях, АЛЕ чому саме - так ніхто і не в курсі... за інерцією, мабуть
     
    • Подобається Подобається x 11
  10. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    може і так, але я, як не дуже грамотна читаю з цікавістю....авось щось навчите....
     
    • Подобається Подобається x 2
  11. mileelen1

    mileelen1 Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Особисто мене, не дратує і-нет сленг (а-ля снофф, привед), але дуже ріжуть око помилки в найпростіших словах. Оскільки я модератор в одному з чатів, доводиться уважно читати, іноді аж кричати хочется коли 35-40 річна людина не може правильно написати найпростішого слова.
     
    • Подобається Подобається x 3
  12. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Олька, я тя люблю!! Такий файний і привітний допис!! :girl_claping:

    До теми, я не дратуюся через помилки, я іх помічаю, цілковито автоматично, вони можуть мене засмутити, але надміру емоцій не викличуть. Я через помилки перечіпаюся, найбільше через такі слова як стаканчики, получається тощо.

    Шкода, що чистота мови людей мало цікавить, але насилу того не навчиш, проте й мовчати не варто. Чомусь впевнена, що навіть ця дискусія, помережана оффтопом, зачепила не одну особу. І це вже плюс.
    Негативна реакція - це теж реакція, що також змушує замислитися.
     
    • Подобається Подобається x 8
  13. Holly

    Holly Moderator

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Декілька днів назад сама майже так написала (сьодні). І зовсім не тому, що це коротший варіант. Сиділа біля мне Ярина і по клавіатурі стукала. Я лишні букви постирала, а дописати забула....
    Але якщо людина зайде в тему і побачить свій допис, то думаю, не всім буде приємно бачити, що його обговорюють.

    Іринко, не ображайся, але оте ...одній... кхм... жіночці не дуже гарно було написано... Можна було написати форумлянці чи просто жінці....

    Я наприклад роблю дуже багато помилок. Бо думаю швидше а друкую повільніше, або паралельно думаю про щось інше. От і виходить що плутаю букви, хоч і осовні правила знаю. Така проблема в мене ще із школи. Правила всі знала, а робила смішні помилки: не дописувала останні склади, плутала букви місцями, або просто плутала букви ж-н, г-х... Одного разу написала не хата а гата.
    Я не проти, щоб мене попраляли і вказували на помилки. Головне, щоб це було зроблено коректно і компетентною людиною. Бо мені ще свою дитину вчити... Мені сподобалось, як вказала на помилку Ліля. За допис поставила "+" і написала коментар і смайлик. І, хоча, то був тільки написаний коментар, я відчула настрій і інтонацію, з якою це написано і зовсім не образливо.
     
    • Подобається Подобається x 6
  14. Lavazza

    Lavazza Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Я теж. А ще я перед тим, як запостити - перечитую.

    Признаюся чесно: мене (як ні разу не філолога) помилки дратують (власне помилки, не пропущені букви чи спеціально вжиті перекручені слова). Дуже. Сама не знаю чому. Просто тому, напевно, що я їх бачу.
    Я розумію, що писати на форумі так, як спілкуєшся в житті - нормально.
    Я просто не розумію, як слово "маєчкі" може бути нормальним.
     
    • Подобається Подобається x 13
  15. kitka

    kitka Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Повірте, це не про Ваш випадок:girl_smile:. Є автори, в дописах котрих це слово зустрічається постійно.

    Про коректність поправлянь. Не буду ображатися (ну постараюся хоча б:girl_smile:), якщо мене хтось поправить. Був випадок, коли я відкрила темку про правильність написання. І мене поправила Лоял, здається, що "до речі" пишеться окремо. Чесно признаюся, трохи зачепило... Але. Така викликана емоція допомогла мені запам'ятати це написання.
     
    • Подобається Подобається x 10
  16. Dolma

    Dolma Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Усім привіт! Мушу і своїх 5 копійок докласти. Зізнаюсь, що говорю я жахливо: суржик, сленг, власні викрутаси, але... коли пишу, то само собою виходить літературно, не знаю, чи то щось психологічне, чи шкільна дресура зіграла роль... Вважаю також нормальним вживати якісь слова навмисно невірно для акценту на них, або жартома, те ж стосується і розділових знаків. Гірше, коли людина відверто неграмотна, але й тут що поробиш :sad: , чи коли явно зловживає цим. Виходить, найгірше - коли людина просто не поважає інших (яким усе це читати). І на останок: все ж не варто надто придиратись :)
     
    • Подобається Подобається x 6
  17. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    То вже тяжко. Я давно помітила, що в людей на форумі часто проблеми з розрізненням де ОСОБА, а де її слова та поведінка. Обговорення помилок, що написані на форумі - це не обговорення самих форумлян. Важко це пояснити нефілологам, на жаль.
    Я писала дипломну про мову чоловіків та жінок. Матеріялом були шлюбні оголошення. Я розбирала мову там по частинках, аналізувала, хто що і як сказав. Чи я обговорювала людей, які то писали? НІ. Так і тут.

    Олю, може, ви не зауважили, але досі тут обговорювали не поодинокі випадки, а ті, що вже стали правилом і на які можна натрапити не однієї особи й не один раз.
    Ну написали ви "сьодні", ну вийшло це випадково, нащо тут оправдовуватися? Як на мене, з таких дописів вийдуть хіба сварки, а можна все робити цілковито спокійно, як багато й роблять властиво. Мені тому допис Ольки сподобався. Так щиро й природньо написала і водночас дуже мудро...
    Вкотре повторю, що ніхто особистих претензій тут виставляти не буде. Є загальне явище, що повторюється...
    Я вважаю, що певні речі є недопустимими навіть у розмовній мові. Хтось вважає інакше - я це теж поважаю. Але маю право висловити свою думку щодо цього, як і інша особа також.
    Олю, я десь раніше писала, опечатку зразу видно, тому таким не варто перейматися. Я й свої часто помічаю, коли хтось подякує за допис. Коли виправлю, коли ні... Тільки в мене навпаки - я занадто швидко друкую. Але то не є свідомі помилки, тому їх обговорювати взагалі не варто.
    До речі, я ще й враховую, що хтось може писати через трансліт наприклад, а там теж можливі різні випадки...
    Ну, бо я особисто виправляю зрідка й завжди переживаю, аби людину не вразити...
     
    Останнє редагування: 14 Жовтень 2009
    • Подобається Подобається x 3
  18. Holly

    Holly Moderator

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Та я не оправдовуюсь... Я знаю які я можу зробити помилки, яких правил написання слів я не знаю... А ця тема для мене дуже актуальна, і ображатись я не стану... Можете мене виправляти
     
    Останнє редагування модератором: 14 Жовтень 2009
    • Подобається Подобається x 1
  19. Olma

    Olma Well-Known Member

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Всуну і я свої 5 копійок - от вроді я також філогог (скромний такий, нікого не вчу і не переучую), але мені мова форумлян око не ріже. В когось свій стиль, хтось менш грамотний, в когось українська не рідна мова, і чого тут таку демонстрацію розводити?
    Візьмемо для прикладу Козу-Дерезу (надіюсь вона не буде дуже проти), так от у неї улюблений вислів "Мамачкі" - ну і яка мені різниця правильно воно чи ні, дописи її я просто "абажаю" - смішно і щиро :girl_curtsey:
    Думала, з чим би то аналогію привести - так от тема асоціюється з ДАІ - це як би я "добропорядний даїшнік" своїм друзям штрафи виписувала за перевищення швидкості на 5 км/год :girl_devil::girl_devil:
     
    • Подобається Подобається x 4
  20. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: незнання мови чи цілковита байдужість?

    Точно філолог? :girl_wink:
    Якщо ви не зауважили, то зверну вашу увагу, що демонстрацію проводять саме протестанти, а не ті, хто звернув увагу на загальні явища, доволі сумні явища.
    Як на мене, така бурхлива реакція лише підтверджує, що тема не просто потрібна, а необхідна.
    Я вже казала, що негативна реакція - також реакція. Та ще й така, що змусить думати про цю тему.
     
    • Подобається Подобається x 6