Український правопис, або Згадати все

Тема у розділі 'Мовні посиденьки', створена користувачем Незабудка, 23 Листопад 2010.

  1. Olena-m

    Olena-m Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Чи відмінюються слова рагу, кенгуру, паспарту і т.п.? Підозрюю, що ні, але краще перепитаю у фахівців.
     
  2. Freitag

    Freitag Active Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Нашвидкуруч не можу знайти норми у чинному правописі, але натомість знайшла у книзі "Сучасна українська мова" за
    ред. О. Д. Пономаріва (2001 р.). Наведу уривок (ст. 134):

    "НЕВІДМІНЮВАНІ ІМЕННИКИ
    Не відмінюється група іменників — власних і загальних назв іншомовного походження, що мають основу на -а (-я): амплуа, Дюма, Золя, па, бра, Нікарагуа, боа; на -у (-ю): інтерв'ю, рагу, Шоу, какаду, меню, фрау, екю; на - о: трюмо, жабо, метро, кіно, лібрето, Борнео, Онтаріо (пальто відмінюється, як звичайні іменники середнього роду озеро, жало); на -е (-є): турне, фойє, Туапсе, Гейне, Ґете, резюме, ательє; на -і: таксі, попурі, леді, Тбілісі. Інші іменники, які формою близькі до слов'янських загальних і власних назв, відмінюються, набуваючи подібних закінчень і розподіляючись за відмінами."

    Наскільки мені відомо, то у Проєкті правопису (маю на увазі той, що пропонує повернутися до певних норм Правопису 1929 р.) присутня рекомендація щодо відмінювання невідмінюваних запозичених слів, що закінчуються на -о, за притаманною нашій мові парадигмою. Однак решта слів, про які йшлося вище, під цю норму не підпадають.
    Відтак можемо стверджувати, що в сучасній українській мові слова:
    не відмінюються.
     
  3. bora

    bora Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Дівчатка, порадьте - "ЗА температури", чи "ПРИ температурі"? :confused: Маються на увазі умови зберігання в приміщенні.
     
  4. Deidra

    Deidra Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Інтуїтивно би казала, що обидва можна вживати. Проводячи аналогії (напр. ЗА певних обставин), починаю схилятися до "ЗА температури".
    У Антоненка-Давидовича:
    Повністю - тут.
    Все ж, не переконана, що "ПРИ температурі" не має права на існування :girl_wink:
     
  5. bora

    bora Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Маю ще запитання щодо правопису дужок. Так ніби чітких вказівок по використанню їх в таких випадках немає, але от використовують у складі повторення дужок.
    Приклад, - сливи сушені (чорнослив) (30:wacko:. Два пояснення стосуються одного слова. Як краще - так залишити, об"єднувати дужки, чи поставити дужки різних типів (одні круглі, другі - квадратні)?
     
  6. La esposa

    La esposa Moderator

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    хм, самій цікаво, як воно має бути..
    Виглядає, що краще всі поснення написати через кому в одних дужках (чорнослив, 30:wacko:
    але треба ще пошукати, а то я вже забула, що там в тих університетах вчили))
     
  7. Freitag

    Freitag Active Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Правопис щодо цього мовчить. Якби у тексті мені трапилося таке написання, я однозначно би виправила на "сливи сушені (чорнослив, 30:wacko:", тоді подумала би ще раз і повернулась би до варіанту "сливи сушені (чорнослив) (30:wacko:". Далі б розглянула чи можлива заміна на: 1) "сливи сушені/чорнослив (30:wacko:" або 2) "сливи сушені (чорнослив) - 30%".
    Щодо квадратних дужок Правопис каже:
    При збігу в реченні внутрішніх і зовнішніх дужок можна в разі потреби застосувати дужки різної форми (круглі та квадратні). При цьому круглі дужки слід ставити в середині квадратних.
    Тобто у цьому випадку це мало би такий вигляд:
    "сливи сушені [чорнослив (30:wacko:]".
    І спинилася би я таки на: "сливи сушені/чорнослив (30:wacko:"
     
  8. bora

    bora Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Боюсь, щоб в такому варіанті не читалось "сливи сушені АБО чорнослив". Як ще щось дізнаюсь - напишу.
     
  9. Freitag

    Freitag Active Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Слушно, оскільки те що хтось сприймає як саме собою зрозуміле, для когось іншого може виглядати геть інакше.
     
  10. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Я би писала через крапку з комою: (чорнослив; 30:wacko:.
     
  11. Deidra

    Deidra Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все


    Євро - він чи воно? І чому?
     
  12. Olena-m

    Olena-m Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Як відміняється дієслово "їсти": я їм, ти ...., ми їмо, і т.д.?
     
  13. Just me

    Just me Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Я їм
    Ти їси
    Він їсть
    Ми їмо
    Ви їсте
    Вони їдять
    Дієслово "їсти" утворює окрему групу разом із дієсловами дати, відповісти, доповісти, переповісти, розповісти...
     
  14. zebra zo

    zebra zo New Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Вчителі укр. мови, підкажіть, будь-ласка! У доньки в творі вчителька виправила слово "двічі", дописала ще одну букву ч,тобто вона вважає, що має писатись "двіччі". Були якісь зміни у правописі? Як правильно пишеться це слово?
     
  15. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Не було. Дитина правильно написала.
     
  16. Olka Sherolka

    Olka Sherolka розпатлана посиденька

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

     
  17. zetta

    zetta Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    коза а її дитинка козеня чи козленя?
     
  18. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Козеня. :)
     
  19. Virchuk

    Virchuk Well-Known Member

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Дівчата, підкажіть будь ласка, яку книжку обрати щоб підтягнути знання з української мови?
     
  20. tinkaKris

    tinkaKris Just do it!

    Відповідь: Український правопис, або Згадати все

    Бачила уже в кількох книжках слово Инакше, це правильно??
    Інакше вже немає??

    І ще слова ""завжди"" і ""завше""(привильно говорити?)