Великодній кошик

Тема у розділі 'На кухні', створена користувачем Багіра, 25 Квітень 2013.

  1. Leditanya

    Leditanya Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    В нашому кошику паска, ковбаса, шинка, масло, хрін, яйця. Писанки як частина декору, бо видуті.
    В дитячому практично те саме тільки у менших об'ємах :) Кідреди та цукерки чи апельсини ми не ставимо в кошик.

    Я не знавець обряду (УГКЦ), але мабуть таки краще освячувати у неділю. В церкві ще Плащаниця Ісуса Христа, а в той час співають Христос Воскрес. Після освячення кошиків велика частина людей йдуть до Плащаниці.
    Хоч ми теж освячуємо в суботу за традицією, а в неділю йдемо на богослужіння вже без кошиків.
     
  2. Відповідь: Великодній кошик

    В кошик кладу паску ,обов*язково шматочок хліба ,шинка ,запечена сирна плесканка, ковбаска ,яйця ,хрін ,сіль ,цукор ,масло.В дитячий кошичок кладу пасочки і писанки .
     
  3. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    в мій кошичок вийшов таким - паска, крашанки+яйця, масло, сіль, хрін, мяско запечене
    ще як і одна з моїх бабусь - поклала пера молодого часнику
    сир передумала класти, бо той що маю не дуже мені достойний виявився по свіжості
    але нічо, то мені ітак було не дуже звичне в кошику
    п.с ще окремо посвятила інші пасочки:girl_blush2:
     
  4. AilataN

    AilataN жива

    Відповідь: Великодній кошик

    Збирав кошик чоловік, поклав наші з Марусею крашанки, паски ( добрі люди нам передали, то я й не мала потреби пекти, хоча хотілося), хрін, плесканку ( тепер я , сподіваюся, знаю як солоний печений сир називається)), кавалочок ковбаси і печеного м"яса, масло, сіль, мірт і баранчик.
    Цвіклі мама зробить, у неї краще виходить.
    Таки не вмовила я своїх піти в неділю зраненьку святити, але прогрес є, вмістиме кошиків перекочувало в холодильник ( крім пасок) і ніхто нічого не їв з них. Хоча баранчика маруся таки впросила " хоч лизнути" і відкусила йому вушко :) хитра миш))
     
  5. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Великодній кошик

    У суботу ще не співають "Христос воскрес". На посвяченні пасок у суботу повинні співати тропар. Десь є такий балаган, що співають "Христос воскрес"???

    Щодо посвячення. Не забуваймо, що хоч ми в кошику несемо лише частку страв, посвячується тоді не лише вміст кошика, а й те, що вдома, а також увесь світ.
    Христос воскрес!!
     
  6. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    в Ольштині співали вчора.
    Не знаю в яку це тему, але в мене питання до дівчат, які живуть за-кордоном-як ви несли свої кошики до церкви? Бо я несла як завжди-як звикла, просто. Мене ще чоловік спитав-а може в кульочок? (ну типу тут ж всі католики, будуть дивитися і таке інше), але я сказала, що не соромлюся того, що я українка і чого я маю ховати кошик??? Так от ідемо ми і переходить дорогу жінка з кульочком і таааак на мене і на мій кошик глянула. Ну я думала, що може просто не розуміє, чого то в неділю з кошиком іде собі людина :). Але та жінка підходить до нашої церкви і дістає з кулька кошик... Не розумю її реакції, але там побачила, що всі поголовно витягали кошики з кульків і по посвяченню назад їх поховали і пішли. Мені було обідно, бо це значить, що люди соромляться того, що вони греко-католики. Але чому так? Чи то так має бути-не в своїй країні сиди тихенько і не показуй хто ти?
     
  7. Зорянка

    Зорянка Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    Ми вчора перший раз в Шевченківському гаю святили, то там співали Христос Воскрес, і після привітання священник також говорив Христос Воскрес, мені було це дуже дивним.
     
  8. Insolence

    Insolence Living The Dream

    Відповідь: Великодній кошик

    То Ви того у піст не вживали? Який зміст святити овочі?
     
  9. panikvarts

    panikvarts Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    Ми несли з дому до машини і від машини до церкви)))) Не багато, але я б навіть не додумалася ховати кошик у пакет. В церкві бачила від сили 3-4 кошички в пакеті, але я не гадала, що то їх ховають, бо стидаються. Для мене це теж дуже дивно.
     
  10. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Ех, попсувся гай... Таке невігластво! За отця Ігнатія таке було неможливим. Таки повинен священик мати освіту, аби не чудити. :sad:
    Так не має бути, але думаю, що тут треба дивитися в корені того. Українців дуже притісняли колись, настільки, що люди боялися признатися до своїх коренів, аби не втратити роботу, наприклад.
    У Канаді теж колись так було, давно, поки політику не поміняли. І тут ніхто кошика не ховає, але й пішки ходять мало. Так що привезли кошика в багажнику, занесли до церкви, посвятили, кошика до ьагажника поклали і поїхали геть. А як кому треба йти, то йде без кульків. Що такого в тому, що люди побачать?
    У Торонті до речі, так багато українців, що Різдво за старим стилем називають українським. І в торонтонських магазинах не забирають різдвяних та великодніх речей, поки не минуть ці свята за старим стилем.

    Нема сенсу. Фрукти й овочі треба святити на Спаса. :)
     
  11. Alias

    Alias Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    Я не сказала за себе.Сказала, що бачила як і банани несуть на освячення.

    Сьогодні, до речі, бачила як виставили цілу батарею пляшок..вино, горілка, коньяк, пиво......в кожного свої цінності. Вразило.
     
  12. Insolence

    Insolence Living The Dream

    Відповідь: Великодній кошик

    Ну не банани ж, ми ж не в Африці. І про свячення огірків\помідорів теж ніде не читала:girl_wink:
     
  13. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    традиції такі... в селі моєї бабусі за милу душу святять овочі і фрукти, солодке (правда більше декоративно, 1-2 шт.), овочі - щоб розбавити сніданок клітковиною, фрукти-солодке в основному для діток
    зате мяса там в кошику не побачиш... не знаю чому, не принято
    та й до сніданку Великоднього там мясо вживають не аж так активно, бо багато хто постить дуже строго і стараються обережно переходити на їжу тваринного походження
     
  14. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Тут ті, хто вирощує свої огірки та помідори, несуть їх на посвячення. У молитві, наскільки я пригадую, говориться про посвячення перших плодів. У будь-якому разі, то посвячується не на Пасху, а на Спаса. На Пасху посвячується інші речі, про символізм кожної я вже ставила лінки в темі.

    Це дуже мудро. І такі поради навіть є в церковних порадниках, саме для тих, хто строго постить. Однак посвячувати мається м'ясо також, по ідеї. Ми мало його їмо, то в нас у кошику кілька шматочків різної ковбаски і шинки кавальчик. То все. Саме тому, що не вживаємо багато. Відповідно, в нас тільки й м'яса, що з кошика.
     
  15. zetta

    zetta Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    в нас тут крiм пасочки печеноi та пасочки сирноi i яэць бiльше не кладуть нiчого до кошика. але i кошикiв як таких дуже мало. несуть то все на маленьких пiдносиках, в хлiбницях плетених ну хто в чому. на землю ставити того не можна, тiльки на столи якi спецiально виносять в церквi.
     
  16. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Великодній кошик

    Тут теж посвячують на столах. Де була по церквах, не було, щоби на підлогу чи на землю ставили.
     
  17. zetta

    zetta Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    а ну i чогось свiчку пхають в паску. менi то не сподобалось - моя паска була без свiчки.
     
  18. Just me

    Just me Member

    Відповідь: Великодній кошик

    Я теж на свята в Польщі. Ми, щоправда, везли кошик у багажнику, але якби довелося їхати автобусом, то несли б як звично. У нас у церкві теж було кілька із пакетами, але багато все-таки несли свої кошики відкрито.
    Люди соромляться не того, що вони - греко-католики, а того, що вони - українці. Наші у Польщі взагалі дуже швидко асимілюються, забувають рідну мову, перестають за першої ж нагоди нею спілкуватися. То вже напевне якийсь історично складений комплекс неповноцінності. Хоча, погодься, коли ви з чоловіком несли свій кошик до церкви, недоброзичливих поглядів чи тицяння пальцями не зустрічали, чи не так? В нас тут я себе вчора навпаки відчувала дуже почесно, бо до нашої церкви приїжджали журналісти і оператори із Першого каналу польського телебачення і в четвер у вранішньому ефірі буде сюжет про те, як греко-католики святкують у Польщі Воскресіння. Так що дивіться і пишайтеся :)
     
  19. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    тут не такі українці, вони народжені в Польщі і мені дуже подобається впринципі, що дотримуються наших традицій і мову знають, хоча між собою в житті розмовляють польською. Може це тому так. І Ліля правду казала-то треба дивитися в корені проблеми.

    так власне що тільки від жінки, яка теж йшла з кошиком в кульочку як потім виявилося :D, а так то просто дехто звертав увагу, це не дивно.
    Я тішуся, що я таки нічого дурного не зробила, бо після побаченого у мене закрався сумнів, хоча я відганяла то від себе, бо чого соромитися свого? Я дуже люблю нести кошик.
     
  20. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: Великодній кошик

    я читала, що деякі священики не дозволяють святити мясо (може православні суто)
    в даному випадку, думаю, заборона була дуже давня, але люди до неї звиклися, в них самих нема потреби і бажання то робити... правда якби хтось поклав кусок мяска, то не було би чогось страшного, просто не виникає і думки такої
    то певно дивно звучить для нашого регіону, звичного до досить таки "мясних кошиків", що у католиків, що в православних:)