Вишивальні візерунки, їх значення

Тема у розділі 'Вишивання', створена користувачем duncan, 26 Лютий 2008.

  1. yasna

    yasna Well-Known Member

    Я теж вірю в Бога, але народна культура та звичаї - то для мене не забобони, а частина українського менталітету, мого культурного спадку.

    Мак позначає стадію інніціації. Це не добре і не погано. Це в один час доречно і правильно, і в інший - ні.
    Шлюб якраз і є ініціацією. Різдво теж має подібний символічний характер.
    Для дівчини, яка є суб"єктом ініціації - це добре.
    Для жінки, яка вже пройшла ініціацію - це не доречно.
     
    Останнє редагування модератором: 17 Лютий 2010
  2. Фіяна

    Фіяна Творча муза 2013

    Відповідь: Вишивана сорочка

    ну то не пишіть про уявну небезпеку -

    маки і для заміжньої жінки дуже доречні в контексті продовження роду та початку нового життя (яке власне символізує Різдво)...

    на мою думку, усі символи вишиванок, виключно позитивні, тому говорити про небезпеку
    якщо ви вірите в БОГА, а не в
    чи
    абсолютно безпідставно...
     
  3. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивана сорочка

    Фіяна
    Нажаль у вашому дописі я побачила лише релігійний фанатизм. а не знайовство з працями з культурної антропології та семіотики.
    Якщо для вас вишивка - то декоративне мистецтво, це ваше право.
    А чому ви забираєте право на іншу думку в тих хто бачить у вишивці оберіг?
    Чому вони не мають прави використовувати символи правильно? Як було з прадавніх давен у народі?
    В строї української жінки були дуже суворі канони. і одяг змінювався залежно від віку і соціального статусу. вдова не мала права носити візерунки та кольри. які носила заміжня жінка, дівчина мала відмінні візерунки від заміжньої жінки.
    Це історичний факт описаний багатьма етнографами.
     
  4. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишивана сорочка

    То це не дає право сходити на близький до образ тон спілкування. :girl_wink:
    Я би так сприймала лише народні зображення квітів, того ж маку. Якщо це декоративна вишивка, як подано вище, то для мене це так і лишається декоративною вишивкою. Ми тут і песиків, і коників вишиваємо. То є просто картини.
    Вишивка-оберіг - це символьна вишивка, вишивка-шифр. А модерне далеке від того всього за своєю суттю.
    Крім того, ви всі регіони охоплюєте? Чи лише окремі? Адже видів українського строю не два й не десять.
     
  5. Ірка-Шкірка

    Ірка-Шкірка Well-Known Member

    Відповідь: Вишивана сорочка

    Як на мене, християнство за своєю суттю заперечує ймовірність існування "одягу-оберегу" та "правильного використання символів". Знову ж таки, як на мене - трактування символіки вишиванки з метою "вишити собі щастя" схоже на ворожіння.

    Я, починаючи вишивати свою сорочку, дуже цікавилась символами, які на ній зображені. Багато прочитала Ваших дописів, Yasna, на форумі Малеча. Навіть хотіла не вишивати ті свої квіти, які вибрала, бо не знала, чи це буде мені на добро, а вишити калину, чи інші символи роду. А потім зрозуміла, що такі думки були гріхом, бо я таки вірю в Бога.

    Yasna, я не вважаю дописи Фіяни релігійним фанатизмом. В них говорить суто здоровий глузд.

    А що за Рожаниця - матір усього живого і неживого на Землі? В християнстві такого не зустрічала.

    Те, що Ви добре знаєте історію - це чудово, але я вважаю, що дані знання (про язичницькі символи та знаки) недоречно застосовувати християнам в побуті.
     
  6. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Фіяна
    Тобто вірити в магічну силу маку - це нормально для християнина, а вірити у магічну силу візерунка - це не нормально?
     
  7. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишивана сорочка

    А чим є крижмо? ;)
    А знак Духа при хрещенні? А ношення хрестиків? :confused:
    А свічки-громнички?
     
    Останнє редагування: 17 Лютий 2010
    • Погоджуюся Погоджуюся x 1
  8. Orman

    Orman Модератор-бомба

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    я вам трохи відповім як собі це уявляю:

    є українські звичаї, я їх шаную і знаю, але не вірю в жодну їх магічну силу. На Різдво ставлю часник під скатерку, але не тому що він мене від чогось "вбереже", а щоб не забувати звичаї.

    Он дівчата писали, що на весільному рушнику не можна робити мережки - в мене є мережка бо мені так подобається.

    ну не знаю хіба це оберіг, це як нагадування чи щось таке. Чи людина є більш захищена коли носить хрестик, а інша, котра так само вірить, але не носить менше захищена?
     
  9. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    в народній культурі є поняття маятника: символи в іншому контексті можуть змінювати своє значення на протилежне.
    Наприклад образ народжуючої жінки на сорочці чоловіка навряд чи посприяє плідності та продовженню роду.
    Птахи які сидять на гілочках і які просто зависають у повітрі мають абсолютно протилежне значення.
    Насінинки ,які спрямовані вгору символізують майбутніх дітей. а ті які осипаються вниз навпаки.
     
  10. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Ні, не самого маку.
    Речі не мають сили без Божої дії. І не речі діють, а Бог через них, через освячення тих речей.
     
  11. Імель

    Імель Модератор в декреті Команда форуму

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    а мені видається, що символи мають/набувають того значення/змісту, який ми в них вкладаємо.

    Наприклад, якщо ви вірите в їх силу, і напевно, це те, від чого треба відштовхуватися, то вони і набуватимуть того значення, але лише для вас.

    А якщо мені подобається сорочка з маками, і я себе в ній відчуватиму на мульйон відсотків, то ніякі символи не завадять мені її вишити і носити, і якісь можливі примарні/традиційні символи-то буде останнє, на що я зважатиму
     
  12. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Liliyah Romanova
    Деякі символи властиві багатом народам із схожим значенням, а деякі властиві лише Україні.
    Коли це стосується лише нашого народу, я про це стараюся зазначити.
    До середини 19 ст на Україні існував геометричний візерунок. Під впливом історичних подій він почав змінюватися і геометричні орнаменти почали підганятися під рослинні, а в деяких регіонах повністю витіснили автентичні візерунки. тоді ж почав поширюватися хрестик. До того часу хрестика в сучасному виконанні в народній вишивці не було. Хоча можливо він почав поширюватися серед панянок, які вишивали декоративні візерунки.
     
  13. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    А як бути із символікою ікон? Канонами їх написання? У християнства свої правила просто.
    Поєднувати віру в символи та християнську віру неможливо. Але знання символів християнству не перешкоджає. Тобто якщо щось є жіночим символом, а щось чоловічим, то таке я розумію, що варто знати й використовувати відповідно, але вірити, що ношення символів ініації вплине якось на моє життя - чи навіть ношення того ж чоловічого символу - в це я не вірю. Ті речі заслабкі, аби мати наді мною якусь владу. Це моя віра може втілити страхи в життя, а не самі по собі символи.
    Я більше про кольори питала, а не про символи.

    Я вірю в те, що сказано й написано: по вірі вашій дасться вам.
    Але знати символи та їх значення мені дуже цікаво. :)
     
    Останнє редагування: 17 Лютий 2010
  14. yasna

    yasna Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    якби ви знали як і коли наші пращурі використовували мережку, то мабуть задумалися б над її використанням.

    Деякі люди вішають на стінах зображення мерепів кладовищ і кайфують від цього.
    і не зважають на загал, який вважає це негативом.
     
  15. Імель

    Імель Модератор в декреті Команда форуму

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    і що тепер? :girl_crazy:
    :girl_crazy:
    не мішайте грішне з праведним
     
  16. Фіяна

    Фіяна Творча муза 2013

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    ви не те порівнюєте :) - я не вірю в магію, я вірю в Бога та освячені речі - свячену воду, мак і т.д.

    я не вірю у те, що носіння вишиванок з якимись невідповідними символами може зашкодити мені чи моїй родині, як і взагалі не вірю у ворожіння голкою чи вишивкою, яке ви згадували...

    вдома маю дуже велику бібліотеку, зокрема більше 20 книг - досліджень української вишивки та вишиванки в контексті звичаїв та традицій, жодна з них не говорить про негативні наслідки символів чи магічну силу візерунків...
    якщо ви говорите про застереження та можливий негативний вплив, подайте, будь ласка авторів - етнографів та назви їхніх праць, дуже цікаво буде почитати який період (століття) вони аналізували та на яких підставах сформували свої висновки...
     
  17. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Пращури вірили в те, що блискавки посилає окремий бог, рослини ще інший, а в кожній хаті живе домовик. Не всі давні вірування для нас мають значення. Християни вірять у Бога й Він їх оберігає.
    Я про те, що не треба лякати нікого. Я шаную те, що ви інакше вірите, але й ви пошануйте віру християн також.
    Сама по собі мережка нічого не робить, бо то лише річ. Мертва річ, призначена до побутового чи декоративного використання. Так ми віримо і так воно й стається.
    А можна повернутися до символів і значень, а не сходити на дивні висловлювання, що не вносять ніякого позитиву в дискусію?
    Просто пошануйте те, що дівчата вірять інакше й не вірять у силу символів.
     
  18. Ірка-Шкірка

    Ірка-Шкірка Well-Known Member

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Лілю, самі собі відповіли. Є правила в християнстві, є правила в язичництві.

    Уточню - вважаю недоречним людям, що вірять в Бога, вірити паралельно в магічну дію язичницьких символів, та застосовувати їх з певною метою.
     
  19. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Команда форуму

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    Я не собі відповіла. Я вам писала, що християнство й символи цілком сумісні. Як і віра в знаки, наприклад на небі.
    Тут ми всі про то говоримо. Власне було би незле, якби Ясна могла нам розповідати значення, але не лякати чим грозить неправильне використання.
     
  20. Orman

    Orman Модератор-бомба

    Відповідь: Вишивальні візерунки, їх значення

    ну це вже навіть якось смішно ...
    якщо хочете викладати значення символів - то я тільки за (цікаво насправді), але оці ваші "стращання" ...

    я в Бога вірю...
    а пращури наші багато чого робили і в що вірили, он моя прабабця дідуся маковим відваром поїла щоб спав і не заважав робити, то що мені теж так робити?

    Мережка для мене елемент декорування :) і від того що вона колись кимось використовувалась для позначення чогось страшного нічого не зміниться. Я сподіваюсь, що ви розумієте, що це самі пращури їй такого значення надали, а надали б іншого було б інше. І від того що скількись там тисяч років тому люди домовились вважати мережку (маки, і далі по списку) поганою, для мене нічого не зміниться. Бо я надаю їй іншого значення, точніше, жодного не надаю :)