обрати соковитискач...

Тема у розділі 'Техніка', створена користувачем Багіра, 9 Вересень 2008.

  1. Kasia

    Kasia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    ну бажаю вам терпіння надусити стільки соку, аж з кілограмів. але наскільки я знаю, соки натуральні зберігають свої властивості до 10хв. тому навряд чи є зміст витискати стільки соку одразу.
    просто для мене це накладно мити стільки посуду.
    я погоджуюсь, якщо є потреба регулярно пити морквяний сік, то однозначно соковитискач. але просто як додаткова функція комбайну - то для мене це не актуально.
     
    • Подобається Подобається x 1
  2. Kasia

    Kasia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    можна провести опитування.
    для цікавості. власники соковитискачів як часто ви користуєтеся цим приладом і вживаєте такий сік?

    я - 1 раз в 3 місяці.
     
  3. Nadijka

    Nadijka Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Дуже часто, а точніше кожного дня... Після того як малеча отравилась купленим соком, купили соковитискач і давимо їй соки вдома...даю трубочку і таким чином зміняю їй куплені:beee:
    Власне для себе давлю рідше...більше подобається з'їсти грейпфрукт чи апельсинку...

    Недавно давили невеликий запас(6л) на зиму з винограду(просто в морозилку вже не влазило)...
     
    • Подобається Подобається x 2
  4. Kasia

    Kasia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    я теж частіше їм апельсинку, а не давлю. а відносно діток - згідна на всі 100% .
     
    • Подобається Подобається x 1
  5. Ная

    Ная Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Ми користуємося періодично. Буває,шо дуже хочеться соку,робимо і п"ємо його щодня,а з часом на той сік вже ніхто й дивитися не може:bad:
    Зараз у нас якраз соковий період(морква,яблуко,буряк,гарбуз). А взагалі соковитискач купували,бо щороку маємо багато яблук зі свого саду і консервуємо сік на зиму.:) Дитині до року соків не давала,тепер спробувала,а вона їх не хоче пити,овочі-фрукти їсть,а соку не хоче:no:,я і не заставляю:).
     
    • Подобається Подобається x 2
  6. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    А мій двоюрідний братик(правда йому вже 2 рочки) тільки і пив би ті соки...)
    йому їсти не дай..
     
    • Подобається Подобається x 1
  7. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Ото недавно нареші купила собі і вже попробувала... купила отакий
    http://ibuy.com.ua/cgi/book.cgi?category=380&event=9&id=13294
    хоча хотіла такий
    http://ibuy.com.ua/cgi/book.cgi?category=380&event=9&id=18194
    але його буквально сперед мого носа забрали(((
    Філіпс попробувала, в принципі нічо так... мякоть досить суха, давити з неї нічого не получиться, незважаючи на те що говорять в антирекламі...
    Взагалі-то чекала чуда,але вийшло так, що соковитискач майже такий як в радянські часи був у моєї сімї, правда зараз в новій обгортці)))
    правда щось мене шлунок трохи болів після того свіжого соку... не представляю чому..
     
    • Подобається Подобається x 1
  8. Kasia

    Kasia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    ооооо !!! не пийте тоді, розводьте водою. моя коліжанка таке має, особливо від чистого виноградного соку зранку. це від того , що соки дуже концентровані і подразнюють слизову вашого шлунку, а можливо у вас якась така кислотність, що так реагує. може є тут лікарі , то вони вам краще пояснять.
     
    • Подобається Подобається x 1
  9. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    дякі) в мене таке тільки від морквяного було... цитрусові пила і раніше в кафешках (ну так що на моїх очах видушували і в склянку наливали)) ) то все було гаразд, навіть краще смтавало на травлення.. а от морквяний з вершками - не пішов.. може спробувати його з іншими жирами, ну там зі сметанкою... щоб краще вітамін А засвоювався...
     
    • Подобається Подобається x 1
  10. Kasia

    Kasia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    думаю, головне не на пустий шлунок зранку.
     
  11. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    ото начиталася в неті про свіжовичавленні соки, ділюсь с форумчанами що і для чого..
    Морквяний сік
    Свіжовичавлений морквяний сік - король овочевих соків. У нім багато бета-каротину, вітамінів групи В, калія, кальцію, кобальту і інших мінеральних речовин. Все це робить морквяний сік особливо корисним для дітей і людей із слабким імунітетом і проблемною шкірою.
    Бета-каротин дуже корисний для зору. Проте для його засвоєння потрібно обов'язково відразу з'їсти якусь жирну їжу. Краще всього - салат, заправлений рослинним маслом.
    Не слід зловживати морквяним соком. Із-за надлишку того ж бета-каротину перевантажується печінка, а шкіра може придбати жовтуватий відтінок. У день рекомендується випивати не більше напівлітра морквяного соку. Для вітамінної профілактики достатньо половини стакана.
    Свіжовичавлений морквяний сік протипоказаний при загостренні виразкової хвороби і проносах.
    Вживання морквяного соку сумісне із знаходженням на сонці або в солярії дає стійкіший і швидший ефект загару.

    Буряковий сік
    У буряковому соку багато цукру, є вітаміни С, Р, В1, В2, РР. У значних кількостях в нім містяться солі калія, заліза, марганцю. Корисні речовини бурякового соку стимулюють кровотворення. Високий вміст магнію сприяє нормалізації діяльності нервової системи при стресах, перевантаженнях, безсонні. Також цей сік покращує перистальтику кишечника, тому є непоганим засобом для профілактики запоровши.
    Буряковий сік оновлює кров, насищаючи її мінералами і натуральними сахарамі, тому він широко застосовується для лікування недокрів'я (анемії).
    Сік є відмінним очищаючим засобом печінки, нирок і жовчного міхура, сік використовується для зниження високого тиску крові і інших видів порушення серцевої діяльності, при менструальних розладах, під час клімактеричного періоду.
    Проте чистий буряковий сік може викликати запаморочення і нудоту, тому краще всього його споживати навпіл з морквяним соком.
    При захворюваннях нирок, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки буряковий сік не рекомендується.
    Звикати до концентрованого бурякового соку потрібно поступово, починаючи з однієї столової ложки в день. Перед вживанням його слід розводити кип'яченою водою або відваром шипшини. Можна змішувати його з морквяним, капустяним, яблучним, сливовим або гарбузовим соками.

    Капустяний сік
    Капустяний сік містить легкозасвоювані вуглеводи, вітаміни С, РР, фолієвую кислоту і амінокислоти. Є в нім солі калія, натрію, кальцію, магнію, заліза. У капустяному соку знайдений особливий противиразковий вітамін U. У зв'язку з цим його використовують в теплому вигляді як засіб для профілактики загострень виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки. Теплим свіжовичавленим капустяним соком рекомендується полоскати рот при стоматиті і запаленні ясен.
    Проте людям з вже наявним гастритом або виразкою шлунку і дванадцятипалої кишки капустяний сік протипоказаний.
    Крім того, капустяний сік гальмує перетворення вуглеводів на жири, тому корисний при ожирінні. Пити його можна за 30 хвилин до їжі і між їдою кілька разів в день.Сік капусти - ідеальний очисний засіб, особливо при ожирінні (для тих, хто хоче схуднути, потрібно вживати капустяний сік), лікує виразку дванадцятипалої кишки, ефективний при пухлинах, лікує замки, використовується при висипах на шкірі. Суміш соків капусти і моркви є прекрасним засобом очищення організму, особливо при інфекції ясен, зухвалою піоррею.
    Слід сказати, що додавання солі до капусти або її соку не тільки знищує її цінність, але і шкідливо.

    Томатний сік
    Томатний сік, що містить вітамін С, каротин, вітаміни групи В, можна рекомендувати всім. Корисний при захворюваннях серцево-судинної системи, замках. Із-за невисокої калорійності його можна пити людям з надмірною масою тіла. Щавлевої кислоти і пуринів, сприяючих порушенню сольового обміну і розвитку подагри, в нім небагато, тому не виключайте томатний сік зі свого раціону, якщо ви страждаєте захворюваннями нирок або суглобів.
    Два стакани томатного соку заповнюють добову потребу у вітамінах С і А. Рекомендуєтся при гіпертонічній хворобі. Пригнічує процеси гниття в кишечнику.
    Томатний сік потрібно пити за 20-30 хвилин до їжі, оскільки він підвищує готовність шлунку і кишечника до переварювання їжі. Додавання солі знижує цілющі властивості соку. Замість солі можна додати подрібнений часник і свіжу зелень: кріп, петрушку, кинзу.
    Протипоказаний томатний сік при загостренні гастриту, виразкової хвороби, панкреатиту і холециститу.
    У жодному випадку не вживати при отруєнні, навіть легені! В цьому випадку томатний сік підсилить наявний ефект.

    Гарбузовий сік
    Сік гарбуза містить сахарозу, корисні пектинові речовини, солі калія, кальцію, магнію, залізо, мідь і кобальт. Є в нім вітаміни С, В1, B2, В6, Е, бета-каротин.
    Гарбузовий сік очищає організм і травну систему. Корисний при захворюваннях сечового міхура, нирок, шкіри, при замках. Іноді його рекомендують жінкам із запаленням придатків.

    Гарбузовий сік покращує роботу шлунково-кишкового тракту, сприяє жовчовиділенню. Його відвіку рекомендують людям з серцево-судинними захворюваннями, набряками, що супроводжуються.
    Особливо корисний гарбузовий сік при захворюваннях нирок і печінки. Застосовувати його потрібно по півстакана один раз в день. При безсонні рекомендується на ніч випивати чарку соку гарбуза з медом, при каменях в нирках і сечовому міхурі - по чверті або половині стакана гарбузового соку 3 рази на день. Курс лікування - 10 днів.
    Протипоказань для прийому гарбузового соку практично немає, тільки індивідуальна непереносимість.

    Огірковий сік
    Ймовірно, огірки є якнайкращим сечогінним засобом. Проте огірки володіють і іншими цінними властивостями, такими, як поліпшення зростання волосся; вони укріплюють серце і судини. Огірки містять більше 40 відс. калія, 10 відс. натрію, 7,5 відс. кальцію, 20 відс. фосфору, 4,7 відс. хлора. Додавання огіркового соку до морквяного вельми благотворно впливає при ревматичних захворюваннях, а такі хвороби є наслідком змісту сечової кислоти в організмі. Збільшення до цієї суміші деякої кількості бурякового соку прискорює загальний процес. Високий вміст калія в огірках робить його дуже цінним при високому і низькому кров'яному тиску. Огірковий сік допомагає при поганому стані зубів і ясен, як, наприклад, при парадантозе. Наші нігті і волосся особливо потребують поєднання елементів, наявних в свіжому огірковому соку і запобігаюче розщеплювання і випадання волосся. Сік може бути корисний для профілактики перенапруження міокарду. Він заспокоює і укріплює нервову систему, перешкоджає атеросклерозу і покращує пам'ять. Можна приймати до 100 мл чистого соку. Його дія посилюється при комбінації з іншими соками, наприклад, черносмородіновим, яблучним, грейпфрутовим або томатним і часниковим.

    Картопляний сік
    Свіжоприготований сік картоплі володіє протизапальною, ранозагоювальною, сечогінною, загальнозміцнюючою дією. Картопляний сік з давніх часів застосовують в народній медицині, а в даний час і в науковій як засіб при гастритах з підвищеною кислотністю, виразкових хворобах шлунку і дванадцятипалої кишки. Сік картоплі надає болезаспокійлива дія при ерозії і виразці слизистої оболонки шлунку і тонкого кишечника. Картопляний сік ефективніше капустяного. Допомагає при печії, головних болях, підвищеному артеріальному тиску. Картопляний сік можна пити в чистому вигляді або в суміші з журавлинним, морквяним або медом. Смак, звичайно, поліпшується, але лікувальний ефект знижується. Абсолютно недавно встановлено, що і підшлункова залоза піддається лікуванню картопляним соком. Сік знижує і цукор при цукровому діабеті. З добре промитої картоплі (краще брати сорти з рожевими бульбами) зіскоблюється шкірка. Бульби пропускаються через соковижималку або протираються через дрібну терку і вичавлюються. При хворобах шлунку і дванадцятипалої кишки сок п'ють спочатку по 1/4 стакана, поступово доводять до 1/2 -- 3/4 стакана 3-4 рази на день за 30-40 мин. до їжі (останній прийом перед сном) протягом 20 днів. Одночасно треба дотримувати відповідну дієту. При замках і головних болях п'ють по півстакана 2-3 рази на день. Використовується сік тільки свіжоприготований, він повинен стояти не довше 10 хвилин. Перед вживанням збовтується.

    Сік редьки
    За змістом вітамінів, порівняно з іншими овочами, редька не є лідером. Проте в ній присутня різноманітна вітамінна гамма - всього помалу. У коренеплодах є вітаміни С, В, каротин, нікотинова кислота і ін. Смак і запах редьки обумовлені наявністю сірковмісних речовин. У коренеплодах виявлений фермент, який здатний розчиняти клітинні стінки багатьох бактерій. З фенольних з'єднань коренеплодів чорної редьки отриманий рафін - ефективний антимікробний препарат. Він вбиває стафілококи, стрептококи, дифтерійну паличку, паличку кашлюку, мікробактерії, грибки. Рафін знешкоджує правцеві і дифтерійні токсини, прискорює загоєння гнійних ран. Сік редьки (або терту редьку) у вигляді примочок прикладають до ран, що гнояться, виразок, наривів, при лікуванні екземи: він також володіє бактерицидною, протизапальною і ранозагоювальною властивостями.
    Коренеплоди широко використовуються в медицині різних країн. Вони підсилюють виділення шлункового соку, покращують травлення, володіють жовчогінною, потогінною і сечогінною дією, сприяють розчиненню і отхожденію каменів. Редьку застосовують при гипоацидних гастритах, водянці, сечокам'яній хворобі, подагрі, для стимуляції виділення молока у годуючих матерей, як глистогінний засіб.
    Томлений сік редьки, змішаний наполовину з медом, вживають при захворюванні печінці, холангітах і холециститах, а з додаванням бурякового або морквяного соку в тому ж співвідношенні - при недокрів'ї, перевтомі.

    Клітковина редьки сприяє виведенню з організму холестерину, що важливе для профілактики атеросклерозу.
    Соком редьки лікують тріхомоноз піхви. Редька застосовується як харчовий продукт, що підсилює секрецію травних залоз. Часте пиття водного відвару редьки рекомендують при хронічних проносах.

    Сік петрушки
    Петрушка - це лікарська трава. Петрушка надзвичайно багата корисними речовинами. За змістом аскорбінової кислоти (вітаміну С) вона перевершує багато фруктів і овочі. У 100 г молодих зелених втеч петрушки міститься приблизно дві добові норми вітаміну С. Ето майже в 4 рази більше, ніж в лимонах. За змістом каротину петрушка не поступається морквою. А в 100 г петрушки міститься дві добові норми провітаміну А. Кроме того в петрушці є вітаміни В1, В2, фолієвая кислота, а також солі калія, магнію, заліза, ферментні речовини, зокрема інулін, регулюючий обмін глюкози в крові.
    Сік петрушки володіє неоцінимими властивостями, необхідними для кисневого обміну і підтримки нормальної функції надниркових і щитовидної залози. Що містяться в петрушці мікро- і макроелементи знаходяться в такому співвідношенні, яке сприяє зміцненню стінок кровоносних судин, особливо капілярів і артерій.
    Сік петрушки дуже корисний при захворюванні очей і зорового нерва, катаракті і кон'юнктивіті, виразці рогівки ока. Сік петрушки сприяє восстановленю гострота зору.
    Цей сік - відмінний засіб при захворюваннях сечостатевого тракту і дуже допомагає (завдяки наявності специфічного гірко-прохолодного смаку) при каменях в нирках і сечовому міхурі, нефриті, коли білок в сечі, а також при інших захворюваннях нирок. Застосовується сік як зелені, так і коріння. Це один з самих сильнодіючих соків, тому його не слід вживати окремо в чистому вигляді більше 30-60 грамів.
     
    • Подобається Подобається x 5
  12. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Сік спаржі
    Спаржа - це молода втеча рослини роду Аспарагус.
    Спаржа здатна повністю покрити дефіцит вітамінів і мінеральних речовин, який утворився за зимовий період. Спаржа містить білки, вуглеводи, велика кількість вітамінів груп А, В, РР, аспарагин, кальцій, калій, магній і залізо.
    Сік спаржі дуже ефективний як сечогінний засіб, особливо з морквяним соком (якщо пити чистий сік спаржі, він може дати навантаження на нирки). Як додатковий компонент сокових сумішей сок спаржі вживають при недокрів'ї і діабеті. В цьому випадку його змішують з соками цих захворювань.
    Ще одна корисна властивість соку спаржі - допомагати розпаду щавлевої кислоти в нирках і м'язах нашого тіла. Це робить його незамінним при лікуванні ревматизму, невриту і інших захворювань, що викликаються надлишком сечовини.
    Спаржа знижує кров'яний тиск, активізує серцеву діяльність, вона особливо рекомендується при циститі, водянці, подагрі, діабеті, нирковокам'яній хворобі.
    Вважається, що спаржа сприяє успіху в інтимних справах, за що вона і була названа «чоловічим овощем», сік спаржі рекомендується вживати при простатиті.
    Сік спаржі - відмінний засіб для пілінга: він чудово отшелушиваєт віджилі клітки, не дозволяє шкірі огрубнути і покритися дрібними бородавками - папіломами, а також усуває мозолі і всілякі ороговілості.
    Протипоказаний при індивідуальній непереносимості продукту.

    Яблучний сік
    Свіжовичавлений яблучний сік з неочищених від шкірки яблук містить вітаміни В-6, В-2, В-1, А, З і біотваней, фолієвую кислоту, пантотенову кислоту (вітамін В-5). А також численні мінерали: хлорин, фосфор, калій, мідь, флуорід, залізо, магній, натрій, силікон і сірку.
    Його застосовують при атеросклерозі, хворобах печінки, сечового міхура, нирок, сечокам'яної хвороби. Пектин з яблучного соку з м'якоттю нормалізує роботу кишечника. Високий вміст сахаров і органічних кислот сприяє швидкому відновленню після фізичних навантажень. Яблучний сік можна пити без збитку для здоров'я в досить великих кількостях - до одного літра в добу.
    Завдяки великій кількості мінералів у складі яблучного соку, він особливо корисний для шкіри, волосся і нігтів. Яблучний сік попереджає, а також лікує простудні захворювання, грип і кишкові інфекції. Яблучний сік активізує захисні системи організму, примушуючи працювати, спеціальні бактерії, що знаходяться в організмі, щоб вивести токсини з кишечника. Свіжовичавлений сік містить велика кількість пектину, який створює в кишечнику желеподібну масу, вона і вбирає різні отрути, а також активізує роботу кишечника. Тому яблучний сік - регулятор роботи кишечника, він рекомендується у випадках запоровши або розладів шлунку. Яблучний сік застосовують при запаленні суглобів, артриті, збоях в роботі печінки і нирок, замках і проблемах травлення, а також для зниження ваги.
    Яблучний сік особливо корисний дітям і людям із захворюваннями серцево-судинної системи, при недокрів'ї, гастриті із зниженою кислотністю.
    Протипоказаний свіжовичавлений яблучний сік при загостренні гастриту, виразкової хвороби і панкреатиту.

    Грушевий сік
    У соку груші містяться вуглеводи, органічні кислоти, дубильні речовини, з вітамінів - переважно З, Р, каротин, багато мікроелементів. З мікроелементів в соку груш містяться ванадій, молібден, нікель, фтор, йод і ін. Ранньостиглі сорти багаті марганцем, пізні сорти - залізом. Грушевий сік - це цінне джерело органічного цинку, його в грушах міститься більше, ніж в абрикосах, яблуках, персиках, сливах, садовій суниці, чорній смородині і ін.
    Сік груші служить хорошим сечогінним засобом і надає бактерицидну дію на весь організм. Грушевий сік рекомендується лікарями людям з схильністю до захворювань системи кровообігу і з проблемами нирок. У цьому соку міститься велика кількість пектинових з'єднань, які покращують роботу кишечника і травлення в цілому. Грушевий сік багатий сорбітом, який корисний при профілактиці і лікуванні зміцненні капілярів.


    Сік груші корисний людям, страждаючим ожирінням, оскільки він регулює травлення, володіє антисептичною, антибактеріальною і знеболюючою дією. Грушевий сік рекомендують як жарознижуючий засіб при невритах і циститах, як терпкий, зміцнюючий і ранозагоювальний засоби. При сечокам'яній хворобі, при запаленні сечового міхура народні цілителі також рекомендували грушевий сік. Його сечогінна властивість - результат дії солей калія, які в значних кількостях містяться в грушах і ефективно сприяють виведенню з організму куховарської солі і води.
    Сік незрілих груш багатий сорбітом і тому корисний діабетикам. Лікувальна дія в цих випадках пояснюється змістом пектинових речовин і фітонцидів. Не слід забувати, що пектинові речовини сприяють виведенню холестерину.
    У грушевому соку і соку листя виявлений арбутин. Їм найбільш багаті сибірські для уралою сорти, гібриди уссурійськой груші. Дезинфікуюча, протизапальна і сечогінна дія грушевого соку пояснюється якраз наявністю в нім арбутину.

    Апельсиновий сік
    Свіжий апельсиновий сік містить вітамін А, З, невелика кількість вітамінів До, Е, В-6, В-2, В-1, біотваней, фолієвую кислоту, іноситол, ніацин, біофлонаїд і 11 амінокислот. Він також містить мінерали: кальцій, хлорин, фосфор, калій, мідь, флуорід, залізо, магній, силікон і цинк.
    Питимете цей сік - цілком можливо, уникнете простуди. А ще вітамін С підвищує тонус, знімає втому і укріплює кровоносні судини. Корисний сік при атеросклерозі і гіпертонії.
    Консервовані або заморожені соки з цитрусових не зберігають всіх властивостей свіжовичавленого апельсинового соку. Але, не дивлячись на всю корисність для здоров'я, надлишок соків цитрусових збільшує кислотність і виводить кальцій з організму. Тому рекомендується вживати не більше 3-6 маленьких стаканів соку в тиждень. При вживанні більшої кількості цитрусових соків рекомендується посилено займатися спортом, щоб нейтралізувати підвищення кислотності. Апельсиновий сік корисний при запаленні суглобів, проблемах з печінкою і легенями, запаленні легенів, запаленні ясен, анемії і інших захворюваннях крові, простуді, температурі, підвищеному тиску, проблемах травлення, цинзі, шкірних захворюваннях, виснаженні.
    Проте при виразковій хворобі шлунку, дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю і розладах кишечника краще не вживати апельсини, а сік розбавляти наполовину.

    Ананасний сік
    У ананасному соку міститься унікальна природна речовина - бромелайн, яке є чудовим природним сжігателем жиру і омолоджує організм. Тому ананасний сік активно використовується при різних дієтах. Крім того, ананасний сік - відмінне джерело вітаміну С, мінеральні речовин - солей калія і міді. Він порівняно багатий кальцієм, магнієм, фосфором, залізом, вітамінами В1, В2, РР, провітаміном А. Етот сік рекомендують і як лікувальний засіб при захворюваннях нирок і ангінах.

    Ананасний сік уживається для зменшення набряків при хворобах нирок і серцево-судинної системи. Завдяки вмісту в м'якоті плоду аскорбінової кислоти ананас є хорошим протицинговим і вітамінним засобом. Сік ананаса володіє хорошим лікувальним ефектом при анеміях. Надає позитивну дію на роботу підшлункової залози, стимулює діяльність кишечника, сприяє зникненню пігментних плям і виводить рідину з організму.
    Ананасний сік омолоджує організм, очищає стінки судин від бляшок холестеринів, сприяє засвоєнню білкової їжі, перешкоджає утворенню тромбів.

    Грейпфрутовий сік
    У грейпфруті міститься: карбогідрати, цукру, харчові волокна, жири, протеїн, вітамін B1, рибофлавін (вітамін B2), вітамін B3, вітамін B5, вітамін B6, вітамін B9, вітамін C, кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, цинк, марганець.
    Грейпфрутовий сік незвичайно багатий життєво важливими вітамінами, каротином, калієм, кальцієм і органічними кислотами. Особливо він корисний при фізичних і розумових навантаженнях - укріплює центральну нервову систему і допомагає позбавитися від млявості, сонливості і запаморочення.
    Грейпфрути добре виводять з організму зайву рідину, активують процес спалювання жирів, сприяючи схудненню і очищенню організму від шлаків.
    Рекомендується приймати людям з поганим травленням, з відкладенням солей. Свіжовичавлений сік допомагає справитися з високим кров'яним тиском, при розладах печінки. Грейпфрутовий сік застосовують як засіб проти склерозу і сечогінний засіб. Також фреш з грейпфрута не замінимий для людей з відсутністю апетиту, безсонні, перевтомі. Грейпфрут містить дуже мало калорій і достатні багато вітамінів, що дозволяє включати його сік в різні дієти, а також слід вживати сік при заняттях фітнесом, шейпінгом або аеробікою для швидкого відновлення.
    Регулярне вживання апельсинового і грейпфрутового соку перешкоджає розвитку остеопорозу.
    Грейпфрутовий сік може надати певну профілактичну дію проти онкологічних захворювань шлунково-кишкового тракту, оскільки очищає його від так званих нітрозамінів, що провокують розвиток раки.
    Протипоказання вживання грейпфрутового соку.
    Взаємодія грейпфрутового соку з ліками, призначеними для прийому всередину, непередбачувано. Це підтвердили дослідження, опубліковані в журналі The American Journal of Nursing. У журналі був описаний випадок смертельного результату, події після запивання грейпфрутовим соком гиполіпідемічеських препаратів.

    Виноградний сік

    Свіжовичавлений виноградний сік містить вітаміни В-2, В-1, А і С. В його складі численні мінерали: кальцій, хлорин, фосфор, калій, мідь, флуорід, залізо, магній, силікон і сірка. Натуральний виноградний сік покращує обмін речовин, прискорює травлення, видаляє з організму шлаки, допомагає при очищенні організму і використовується при схудненні. Наявність великої кількості мінералів в соку сприяють очищенню крові і кровотворенню, очищають печінку. Виноградний сік допомагає при артриті, проблемах з печінкою, анемії і інших захворюваннях крові, раку, замках, високій температурі, проблемах травлення, згущування в мембранах слизистої оболонки, шкірних захворюваннях і для зниження ваги. Сік добре впливає на роботу серцевого м'яза, надає послаблювальну і сечогінну дію, корисний при деяких захворюваннях нирок, печінки, легенів.
    З лікувальною метою натуральний виноградний сік потрібно пити по півстакана 3 рази на день протягом трьох тижнів. Перед прийомом його слід розводити водою в пропорції 1:1.
    Не рекомендується виноградний сік при гастриті з підвищеною кислотністю, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки, цукровому діабеті, ожирінні, хронічних запальних процесах в легенів. Небажано вживати виноградний сік і при схильності до метеоризму.

    Гранатовий сік
    Гранатовий сік містить значна кількість глюкози і фруктози, органічні кислоти (з переважанням лимонної кислоти), водорозчинні поліфеноли і 15 амінокислот, зокрема 6 незамінних, вітаміни: З, В1, В2, Е, А, РР і інші мікроелементи. Рекомендується при лікуванні гіпертонії і хвороб шлунково-кишкового тракту. Сприяє підвищенню рівня гемоглобіну в крові.
    Сік граната відмінно засвоюється, порушує апетит, регулює діяльність шлунку і підвищує гемоглобін. Він надає сечогінну, жовчогінну, протизапальну, антисептичну дію. Зазвичай його рекомендують пити у поєднанні з морквяним і буряковим соками.
    Сік граната радять пити, розбавляючи водою. У нім міститься багато кислот, які дратують слизову оболонку шлунку і руйнують емаль зубів.
    Протипоказаний свіжовичавлений гранатовий сік при гастриті з високою кислотністю, виразковій хворобі і панкреатиті.
     
    • Подобається Подобається x 7
  13. Chortenia

    Chortenia Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Дуже дякую за інформацію.

    А от з "У 100 г молодих зелених втеч петрушки" довго сміялася :D:D
    (без образ)
     
    • Подобається Подобається x 2
  14. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    :D:D ага) там ще э пару перлів, напевно поганий переклад з російської...
     
    Останнє редагування модератором: 17 Червень 2009
    • Подобається Подобається x 1
  15. Іриска

    Іриска Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Дівчатка, цікавить соковитискач Філіпс або Тефаль... Хто користується і задоволений, порадьте.... А то хочеться натуральних сочків....
     
  16. Lebidka

    Lebidka Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    У нас соковитискач для цілих фруктів Мулінекс. Вже два роки майже день в день, а іноді і 3 рази на день, починаючи зі сезону дозрівання яблук (липень-серпень) і по січень-березень вичавлюємо соки. Тобто тягаємо соковитискач по повному і цілком задоволені ним.
     
    • Подобається Подобається x 1
  17. Olma

    Olma Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    В нас от такий від Філіпс:

    [​IMG]

    Отримала від подружки в подарунок - вони його купили, але їм мити його затяжко..:bazar:
    Дивні, але мені і краще:girl_cool:

    Роблю різні соки - клас!!
    Але витиснула на днях 1 кг помідорів і таке "ге" получилось... Чоловік каже, що томатний треба в блендері робити..
    Хтось пробував?
     
    • Подобається Подобається x 1
  18. Багіра

    Багіра Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    я пробувала на філіпсі... мені подарували тоту передостанню, або ще попередню модель.. вже не памятаю яка то вона...
    ясно що то не той що з пакетів.. дуже ріденький получається, бо в пакетах з мякоттю роблять...


    маю вже соковитискач майже рік часу і все мені здається, що ножі в ньому втупіли... їх треба загострювати чи купляти нові, хто знає?
     
    • Подобається Подобається x 1
  19. ksjy

    ksjy Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    на скільки я знаю, то ці терочки не продаються.хоча можете поцікавитись у сервісному центрі.:girl_spruce_up:
     
    • Подобається Подобається x 1
  20. Масік

    Масік Well-Known Member

    Відповідь: обрати соковитискач...

    Ми теж маємо соковитискач філіпс, останньої версії на цілі яблука, але скажу не задоволена ним, дуже мокрий жмиг лишає , якщо щераз перекрутити то ще багатсько соку можна надусити , ну і звісно для щоденного користування багато деталей мити , що теж трішки незручно.
     
    • Подобається Подобається x 1